چهارشنبه , 28 اکتبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد-اخبار IT

اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد-اخبار IT

یک تیم دانشجویی توانسته است با اختراع و پیاده سازی یک تکنولوژی جدید و با کمک الکترواستاتیک، ذرات مضر تولید شده توسط لاستیک خودروها را جذب و در نتیجه از آلودگی زیست محیطی آن ها جلوگیری کند. این تیم جایزه جیمز دایسون را نیز به علت اختراع خود کسب کرده است.

وسیله نهایی تولید شده با همکاری دانشجویانی از دانشگاه امپریال لندن و کالج سلطنتی هنر ساخته شده است.

jda september 2020 national winner imagery gb the tyre collective 8 600x400 اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد اخبار IT

600x120 Digiato 1 اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد اخبار IT
kerman15845848 اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد اخبار IT 290.290 اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد اخبار IT

تیم مذکور ادعا می‌کند که این دستگاه که به چرخ اتومبیل متصل می‌شود با بهره گیری از جریان مختلف هوا در اطراف چرخ تا 60 درصد از ذرات معلق تولید شده توسط لاستیک‌ها را جذب کرده و از انتشار آن ها در هوا جلوگیری می‌کند.

آلودگی زیست محیطی لاستیک‌ها به طور گسترده‌ای در حال افزایش است اما کمتر کارشناسی به این موضوع ورود پیدا کرده و کمتر در خصوص آن صحبت می شود. هر بار که خودرو شروع به شتاب گیری، ترمز گیری و یا حرکت می‌کند، لاستیک ها دچار سایش می‌شوند و ذرات آزاد شده از آن ها در هوا معلق مانده و می‌توانند با نفوذ به آب های زیر زمین و دستگاه تنفسی انسان در نقشی آسیب زا ظاهر شوند.

jda september 2020 national winner imagery gb the tyre collective 6 600x400 اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد اخبار IT

طبق تحقیقات در صورتی که تمامی وسایل نقلیه از نوع الکتریکی باشند بازهم نمی‌توان تولید ذرات معلق با بزرگی 2.5 PM را به طور کامل را متوقف کرد و در بهترین حالت ممکن می‌توان از فعالیت حدود 50 درصد از این ذرات آسیب زا در هوا جلوگیری کرد. حتی وسایل نقلیه برقی به علت وزن بیشتر مصرف لاستیک بیشتری نیز دارند در نتیجه آلودگی ناشی از لاستیک‌ها آن ها افزایش پیدا می‌کند.

ذرات جذب شده توسط این وسیله را می‌توان برای تولید مجدد لاستیک و یا مواد دیگر همچون جوهر استفاده کرد.

جایزه دایسون به علت این نوآوری خلاقانه که امکان جذب میکروپلاستیک را فراهم می‌کند به تیم تولیدکننده این دستگاه تعلق گرفته است.

jda september 2020 national winner imagery gb the tyre collective 12 600x400 اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد اخبار IT

در واقع این تیم توانسته با همکاری اعضای خود در رشته‌های مختلف یک رویکرد جدید در زمینه طراحی و تحقیق را ارائه دهد تا بتوان به کمک آن با مشکلات جهانی مقابله کرد.

جایزه 2000 پوندی دایسون نیز در راستای یافتن یک شریک تجاری و همچنین تولید و عرضه این اختراع جذاب و قابل توجه مصرف خواهد شد.

اختراعی جدید برای کاهش آلودگی لاستیک‌ جایزه جایزه جیمز دایسون را برد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *