پنج‌شنبه , 29 اکتبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد-اخبار IT

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد-اخبار IT

ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای «کاسینی» به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر «انسلادوس»، زحل دست یافته است.

«انسلادوس»، ششمین قمر زحل است که تاکنون اسرار سر به مهر بسیاری برای دانشمندان داشته است. سالهاست دانشمندان در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر زحل هستند. در سال 2005، دانشمندان برای نخستین بار متوجه شدند که زیر سطح «انسلادوس»، ظاهرا پوسته ضخیمی از یخ پنهان شده است. اوایل سال جاری هم گمانه‌زنی‌هایی در مورد وجود یخ زیر سطح «انسلادوس» مطرح شد. اکنون تحقیقات جدید ناسا، بر این گمانه‌زنی‌ها صحه گذاشته و وجود یخ در «انسلادوس» را تایید می‌کند.

ezgif.com optimize 1 ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد اخبار IT

600x120 Digiato 1 ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد اخبار IT
290.290 ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد اخبار IT 290x290 ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد اخبار IT

در سال 2017، فضاپیمای «کاسینی» در جو زحل ذوب شد. اما قبل از اینکه فضاپیما نابود شود، طی 13 سالی که در مدار زحل در حرکت بود، عکس‌های بسیاری از قمر انسلادوس ضبط کرد. دانشمندان ناسا با بررسی و کاوش در تصاویر ضبط شده، متوجه وجود یخ در نیمکره شمالی انسلادوس شدند.

مجموعه داده‌های جمع آوری شده، با بررسی دقیق و از طریق اسکن تصاویر با طول موج‌های متغیر و همچنین نور مرئی و مادون قرمز مورد بررسی قرار گرفته است. دانشمندان بر این باور هستند که این وضعیت در هر دو نیمکره وجود دارد. «گابریل توبی» از دانشمندان VIMS و استاد دانشگاه نانت فرانسه اعلام کرد:

«بررسی‌های انجام شده با امواج مادون قرمز نشان می‌دهد که سطح قطب جنوب این قمر نیز جوان است. البته این موضوع عجیب نیست، چون پیش از این نیز در مورد آن خبرهایی منتشر شده بود و نسبت به چنین وضعیتی اطلاع داشتیم. به لطف چشم‌های تیزبین مادون قرمز، اکنون می‌توانیم از وجود منطقه بزرگ جوانی در نیمکره شمالی نیز خبر بدهیم. این منطقه در آینده نه چندان دور مورد بررسی‌ زمین شناسی قرار می‌گیرد.»

222 1 ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد اخبار IT

در اکتبر 2019، تیمی از محققان دانشگاه برلین، آثاری از ترکیبات آلی در تکه‌های یخی ماه یافتند که به نظر می‌رسد عناصر سازنده آن اسیدهای آمینه‌ باشند که پیش‌سازهای شکل گیری زندگی زمین هستند.

چنین کشفی نشان می‌دهد که قمر مذکور برای زندگی و ادامه حیات مکان مناسبی خواهد بود. به گفته بسیاری از دانشمندان یکی از امیدوارکننده‌ترین مکان‌ها برای جستجوی زندگی در منظومه شمسی، انسلادوس خواهد بود.

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *