چهارشنبه , 28 اکتبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > اولین رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک در آمریکا تاییدیه ایمنی دریافت کرد-اخبار IT

اولین رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک در آمریکا تاییدیه ایمنی دریافت کرد-اخبار IT

به تازگی رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک استارتاپ «NuScale» برای اولین بار موفق به دریافت تاییدیه از سوی «کمیسیون ساماندهی هسته‌ای» آمریکا شده است.

این استارتاپ که در دانشگاه ایالتی «اورگن» تاسیس شده، توانسته مقداری بودجه از وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا دریافت کند. رآکتور هسته‌ای این استارتاپ یک سیلندر فولادی با ابعاد ۲۳ در ۵ متر است که می‌تواند ۵۰ مگاوات الکتریسیته تولید کند، البته NuScale در حال کار روی نمونه ۶۰ مگاواتی این رآکتور است.

در این رآکتور شاهد طراحی مرسوم هستیم و از میله‌های سوخت اورانیوم برای گرم کردن آب در یک حلقه داخلی تحت فشار استفاده شده است. آب دمای بالای خود را از طریق یک کویل مبدل گرما به یک حلقه بخار خارجی منتقل می‌کند. در داخل نیروگاه، بخار ایجاد شده باعث چرخش توربین شده، دمای آن کاهش پیدا کرده و دوباره وارد رآکتور می‌شود.

Digiato 600x120 اولین رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک در آمریکا تاییدیه ایمنی دریافت کرد اخبار IT
290.290 اولین رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک در آمریکا تاییدیه ایمنی دریافت کرد اخبار IT 280 280 دیجیاتو اولین رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک در آمریکا تاییدیه ایمنی دریافت کرد اخبار IT

NuScale Power Module 800x613 اولین رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک در آمریکا تاییدیه ایمنی دریافت کرد اخبار IT

این طراحی از سیستم خنک‌کننده غیرفعال یا Passive استفاده می‌کند، بنابراین برای فعالیت ایمن رآکتور نیازی به پمپ یا قطعات متحرک نیست. حلقه داخلی تحت فشار به گونه‌ای تنظیم شده که اجازه می‌دهد آب داغ از کویل‌های مبدل گرما بالا رفته و پس از خنک شدن، به سمت میله‌های سوخت حرکت کند.

در صورتی که در عملکرد این رآکتور مشکلی ایجاد شود، می‌تواند به صورت خودکار دما را کنترل کند. میله‌های کنترل که می‌توانند میله‌های سوخت را محاصره کنند، نوترون‌ها را مسدود کرده و مانع از واکنش زنجیره‌ای هسته‌ای ‌شوند، به صورت فعال به وسیله یک موتور در بالای میله‌های سوخت نگه داشته می‌شوند.

در صورت قطع شدن سوئیچ یا از بین رفتن آن، به دلیل جاذبه روی میله‌های سوخت پایین می‌آیند. دریچه‌های داخل نیز امکان خروج آب تحت فشار را فراهم می‌کند. یکی از مزایای طراحی ماژولار و کوچک، حجم کم رادیواکتیو درون آن‌ بوده که در صورت بروز مشکل، نیاز به دفع گرمای کمتری است. NuScale قصد دارد اواسط دهه کنونی از این رآکتور کوچک استفاده کند.

اولین رآکتور هسته‌ای ماژولار کوچک در آمریکا تاییدیه ایمنی دریافت کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *