یکشنبه , 27 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد-اخبار IT

تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد-اخبار IT

محققان با بهینه‌سازی بزرگترین تلسکوپ خورشیدی اروپا موفق به ثبت تصاویری از خورشید شده‌اند که سطح شگفت‌انگیز و پیچیده این ستاره و لکه‌های آن را به تصویر می‌‌کشد.

تیمی از ستاره‌شناسان در رصدخانه «Teide» اسپانیا با بازطراحی بخش‌های اپتیکی، مکانیکی و الکترونیکی تلسکوپ خورشیدی «گرگور» موفق به ثبت تصاویر بی‌نظیر و دقیقی از سطح خورشید شده‌اند. آنها با استفاده از مدل‌‌های اپتیکی آینه‌هایی برون محوری طراحی کردند که قدرت تلسکوپ گرگور را در بزرگنمایی به شکل چشمگیری ارتقا داد. در این فرایند آینه‌ها با دقت ۶ نانومتری یا به اندازه یک ده‌ هزارم موی سر انسان صیقل خورده‌اند.

csm IMG 2927comb b32286f066 تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد اخبار IT

Digiato 600x120 تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد اخبار IT
290.290 تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد اخبار IT 5 1 تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد اخبار IT

این پروژه در مارس ۲۰۲۰ تکمیل شد اما شرایط ناپایدار جوی مانع از بکارگیری آن تا جولای شد. با این حال این صبر انتظارش را داشت و حالا گرگور قادر به ثبت بخش‌هایی در ابعاد ۵۰ کیلومتری روی خورشید است که نسبت به قطر ۱.۴ میلیون کیلومتری آن چشمگیر به نظر می‌رسد.

csm l2 2020 07 30T091408.354s 05a5db77f3 1280x720 تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد اخبار IT

اپتیک‌های جدید به دانشمندان امکان مطالعه میادین مغناطیسی، انتقال گرما، تلاطم، لکه ها و فوران‌‌های خورشیدی را با دقت بالاتری می‌دهد. نخستین تصاویری که با استفاده از این سیستم در جولای ۲۰۲۰ ثبت شده، نشانگر جزییات بی‌نظیری از ساختارهای پیچیده در پلاسمای خورشید و تکامل لکه‌ها است.

تصویر جدید در مقایسه با حلقه‌های آتشینی که همیشه از خورشید می‌دیدم بسیار متفاوت است و بیشتر بلورین به نظر می‌رسد چون میدان مغناطیسی خورشیدی با بی‌نظمی‌های محسور کننده‌ای تغییر می‌کند. لکه‌های خورشیدی در تصویر نمایان هستند.

l2 2020 07 08t115241 524cut2 تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد اخبار IT

مطالعه تغییرات در میدان‌های مغناطیسی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که روی زندگی ما در کره زمین اثرگذار است، برای مثال می‌توان به تاثیر آن در آب و هوا، ارتباطات و موارد دیگر اشاره کرد. دانشمندان امیدوارند با مطالعه این تغییرات به ارتباط دقیق‌تر بین آنها با پدیده‌هایی پی ببرند که در سیاره ما رخ می‌دهد.

تلسکوپ «گرگور» تصاویر بی‌نظیری از سطح خورشید ثبت کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *