چهارشنبه , 30 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید]-اخبار IT

ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید]-اخبار IT

ایلان ماسک سرانجام از واسط مغز و رایانه «نورالینک» رونمایی کرد و نحوه عملکرد آن در خوک را نمایش داد.

ایلان ماسک همانطور که قبلا وعده داده بود، بامداد امروز از واسط مغز و رایانه استارتاپ علوم اعصاب «نورالینک» رونمایی کرد که نسبت به مدل سال گذشته پیشرفت قابل توجهی کرده است. با عرضه تجاری این محصول فاصله زیادی داریم، اما ماسک می‌گوید تأییدیه Breakthrough Device یا محصول پزشکی نوآورانه را از سازمان غذا و داروی آمریکا اخذ کرده است.

نسل دوم فناوری رابط مغز و ماشین نورالینک اندازه کوچکی داشته و درون حفره‌ای در جمجمه قرار می‌گیرد. ماسک در توضیح این محصول گفت: «مثل فیت‌بیت با رشته‌های بسیار باریک است که درون جمجمه شما جای می‌گیرد.»

Digiato Banner 600X120 ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید] اخبار IT
digiato 290x290 ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید] اخبار IT 290x290 2 ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید] اخبار IT

این دیوایس بوسیله ۱۰۲۴ الکترود باریک که در مغز فرو می‌روند با آن ارتباط برقرار کرده و سپس به کمک بلوتوث به کامپیوتر خارجی وصل می‌شود. این دیوایس در رویداد معرفی روی خوک آزمایش و فعالیت نورونی مغز آن به کامپیوتر منتقل شد.

ایلان ماسک می‌گوید ابتدا از این محصول برای درمان افرادی که از مشکلات مغزی نخاعی یا بیماری‌های موروثی رنج می‌برند استفاده خواهد شد. برای مثال این فناوری برای درمان افرادی که توانایی حرکتی یا حسی را به خاطر آسیب‌های نخاعی از دست داده‌اند بکار خواهد رفت.

ایلان ماسک در این رابطه گفت: «اگر بتوانید حس کنید که افراد چه کاری با اعضای بدن می‌خواهند انجام دهند، می‌توانید ایمپلنت دوم را در قسمتی که نخاع آسیب دیده قرار دهید و یک ارتباط نورونی موازی ایجاد کنید. من مطمئنم احیای کامل قابلیت‌های حرکتی بدن در دراز مدت امکان پذیر خواهد بود.»

Screenshot 2020 08 29 Elon Musk shows Neuralink brain link implant working in a pig1 ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید] اخبار IT

اما چشم انداز ایلان ماسک از این محصول بسیار فراتر از درمان بیماری‌های حرکتی است. برای مثال او با مطرح کردن «تله پاتی ذهنی» (Conceptual Telepathy) می‌خواهد بدون نوشتن و صحبت کردن ارتباط بین افراد را امکان پذیر کند. هدف این است که بشر برای رقابت با هوش مصنوعی در آینده کاملاً آماده باشد.

ماسک همچنین اضافه کرد به کمک این دیوایس می‌توان از خاطرات فایل پشتیبان گرفت و بعداً آن را به بدن دیگر و حتی ربات آپلود کرد. اهداف ماسک آنقدر بلندپروازانه است که خودش اعتراف کرد صحبت‌های او مخاطب را یاد سریال «بلک میرور» و آینده‌ای تاریک می‌اندازند. وی همچنین افزود به کمک چیپ نورالینک امکان دیدن در امواج فروسرخ، فرابنفش و پرتوهای ایکس امکان پذیر خواهد شد و بشر در آینده به «دید مافوق بشری» دست خواهد یافت.

Screenshot 2020 08 29 Elon Musk shows Neuralink brain link implant working in a pig ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید] اخبار IT

نورالینک در حال توسعه یک ربات جراح بسیار پیشرفته است که تمام عمل جراحی کاشت ایمپلنت در مغز از جمله باز کردن سر، برداشتن قسمتی از جمجمه، فرو کردن صدها رشته سیم بسیار نازک به درون مغز و کاشتن چیپ و در نهایت بستن مغز را انجام خواهد داد. ماسک می‌گوید این ربات به گونه‌ای طراحی شده که حین عمل جراحی به رگ‌های خونی آسیب نمی‌زند بنابراین خبری از خون ریزی نخواهد بود.

ماسک می‌گوید چیپ نورالینک مثل اپل واچ و ساعت‌های هوشمند قابلیت‌های دیگری مثل اندازه گیری دما، فشا و حرکت را خواهد داشت و به کاربر در مورد احتمال سکته قلبی هشدار خواهد داد. ماسک می‌گوید این محصول به شکل بیسیم و از طریق پوست سر شارژ می‌شود.

ایلان ماسک سرانجام از چیپ مغزی نورالینک رونمایی کرد [تماشا کنید]

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *