دوشنبه , 21 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند-اخبار IT

ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند-اخبار IT

اخترشناسان افزایش ماهواره‌ها در اطراف زمین مانند ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس را دلیلی برای تغییر دنیای نجوم در آینده می‌دانند و راهکارهایی برای جلوگیری از این موضوع ارائه کرده‌اند.

در سال‌های آینده هزاران یا شاید ده‌ها هزار ماهواره در اطراف زمین شروع به گردش کنند و همین موضوع می‌تواند تاثیرات شگرفی روی اخترشناسی داشته باشد و به همین دلیل اخیرا گزارشی منتشر شده که استراتژی‌هایی را برای کاهش تاثیر آن‌ها روی اخترشناسی رصدی پیشنهاد می‌کند.

دانشمندان به این موضوع اشاره می‌کنند که وجود شمار بالایی ماهواره‌ روشن در مدار نزدیک زمین نحوه اخترشناسی رصدی در طول موج‌های نوری و نزدیک به مادون قرمز را بطور اساسی تغییر می‌دهد. تعداد بالای ماهواره‌ها تاثیر زیادی روی رصدخانه‌ها مانند «Vera C. Rubin» که هم اکنون در حال ساخت در شیلی است، خواهد داشت. این رصدخانه دید وسیعی از آسمان دارد.

Digiato Banner 600X120 ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند اخبار IT
290x290 1 ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند اخبار IT digiato 290x290 ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند اخبار IT

یکی از مدیران «کارگاه صورت فلکی ۱» (Satcon1) که اوایل ماه گذشته میلادی برگزار شد، «جف هال» درباره این رصدخانه اعلام کرده:

«رصدخانه شیلی و یک تلکسوپ غول پیکر ۳۰ متری دهه آینده شروع به کار خواهند کرد و درک انسان از جهان را بهبود چشمگیری می‌دهند.»

روشنایی و تداخل ماهواره‌های کوچک طراحی شده برای ارائه اینترنت پرسرعت، دانشمندان و شرکت‌هایی مانند اسپیس ایکس را متعجب کرده و هر دوی آن‌ها در حال جستجوی راه حل هستند. در گزارش جدید به ۶ راهکار برای کاهش تاثیر این ماهواره‌ها روی اخترشناسی رصدی به چشم می‌خورد که شامل محدود کردن ارتفاع ماهواره‌ها، تیره کردن سطح آن‌ها یا استفاده از سایبان مانند «VistorSat» اسپیس ایکس، تغییر محل آن‌ها برای انعکاس کمتر نور خورشید، از بین بردن تاثیر آن‌ها در هنگام تصویربرداری و همکاری با اپراتورها برای جلوگیری از قرارگیری تلسکوپ در راستای ماهواره‌ها اشاره کرد.

a1f8e9dabc 50160348 starlink spacex ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند اخبار IT

در این میان تنها یک راهکار می‌تواند اثرات این ماهواره‌ها را به صورت کامل خنثی کند که آن، پرتاب ماهواره‌های کمتر یا عدم قرارگیری ماهواره در مدار نزدیک زمین است. این راه حل تقریبا غیرعملی یا غیرممکن به نظر می‌رسد، با این حال می‌تواند تاثیر روی علم نجوم را به صفر برساند.

در کارگاه SatCon1 شرکت‌های اسپیس ایکس، آمازون و وان وب حضور داشته‌اند که شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک از دو کمپانی دیگر جلوتر است و هم اکنون ۶۰۰ ماهواره استارلینک در اطراف زمین قرار داده و می‌خواهد در آینده نزدیک به تعداد آن‌ها اضافه کند. اسپیس ایکس همکاری مناسبی با اخترشناسان دارد و دانشمندان انتظار دارند این کمپانی به راه حل مناسبی در آینده دست پیدا کند چرا که در غیر اینصورت، افزایش تعداد ماهواره‌ها تاثیر زیادی روی اخترشناسی رصدی خواهد داشت.

ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس دنیای نجوم را تغییر می‌دهند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *