چهارشنبه , 30 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد-اخبار IT

برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد-اخبار IT

برخورددهنده هادرونی بزرگ پس از دو سال خاموش ماندن به خاطر تعمیرات و ارتقاء دوباره روشن خواهد شد تا به محققان در کشف اسرار علم فیزیک کمک کند. شتاب دهنده ذره‌ای جدید این برخورددهنده که Linac 4 نام دارد، در چند هفته اخیر آزمایش شده و پتانسیل تولید اشعه‌های بسیار پرقدرت را دارد.

فعالیت‌های برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHC) دی ماه ۹۷ به منظور ارتقاء سیستم‌ها متوقف شد. این برخورددهنده پس از ارتقاء کامل سال ۲۰۲۶ روشن خواهد شد و با هفت برابر قدرت بیشتر قادر به جمع آوری حدوداً ده برابر داده بیشتر نسبت به قبل خواهد بود.

201902 108 15 w600 برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد اخبار IT

Digiato Banner 600X120 برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد اخبار IT
290x290 2 برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد اخبار IT 290.290 برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد اخبار IT

حال اولین مرحله آپگرید این برخورددهنده آغاز به کار کرده است. شتاب دهنده ذره‌ای جدید این سیستم به نام Linac 4 طی هفته‌های اخیر با موفقیت نصب و آزمایش شد. این دستگاه جایگزین شتابه دهنده ذره ای قبلی به نام Linac 2 می‌شود که به مدت ۴۰ سال در آزمایشگاه سرن (CERN) فعالیت می‌کرد.

مدل جدید بسیار پرقدرت است و ذرات را با حداکثر انرژی ۱۶۰ مگاالکترون ولت (MeV) به بوستر PS تزریق می‌کند که نسبت به Linac 2 (۵۰ مگا الکترون ولت) پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است. پس از تقویت، انرژی اشعه‌ها به ۲ گیگاالکترون ولت (GeV) می‌رسد که باز هم نسبت به توانایی Linac 2 (۱.۴ گیگاالکترون ولت) افزایش داشته است.

Linac 4 ماه جاری میلادی با شتاب کامل اشعه‌های کم انرژی یون‌های منفی هیدروژن آزمایش شد و قرار است اولین اشعه اواسط آذر ماه امسال به بوستر PS تزریق شود. آزمایش ارسال اولین اشعه‌ها به LHC در سپتامبر ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *