چهارشنبه , 30 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید-اخبار IT

ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید-اخبار IT

بعد از گذشت نزدیک به ۱۶ ساعت و چندین بار ریستارت کردن لانچر لعنتی، روز گذشته در نهایت نوار آبی رنگ دانلود Microsoft Flight Simulator به پایان خط رسید و گزینه Continue پدیدار شد. با دستی لرزان از ترس اینکه سرعت اینترنت برای اجرای بازی کافی نباشد یا مشکلی پیش آید، روی گزینه کلیک کردم و با رسیدن به منوی اصلی بدون هیچ درنگی روی نقشه جهان کلیک کردم.

دیدن کره زمین شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت من را به یاد دوران کودکی و اولین مواجهه‌ام با برنامه Google Earth انداخت. آن زمان هم چون بچه‌ای کنجکاو مدام کره زمین را با ماوس می‌چرخاندم، کشوری را انتخاب می‌کردم و البته به لطف سرعت بسیار بالای دایال آپ، چند دقیقه‌ای صبر می‌کردم تا تصاویر ماهوره‌ای یا هواپیمایی بارگذاری شوند. حالا Microsoft Flight Simulator این اجازه را می‌دهد تا به جای دیدن تصاویر، بر فراز هر کدام از این کشورها، شهرها و مکان‌های دیدنی پرواز کنم. نمی‌دانم چرا اما به عنوان اولین انتخاب به سراغ تهران رفتم.

Desktop Screenshot 2020.08.19 22.57.15.89 w620 ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید اخبار IT

تهران در روز، آن سازه بلند و عجیبی هم که در سمت راست می‌بینید، قرار بوده است برج میلاد باشد

به اشتباه به جای مهرآباد، نقطه‌ای را در میان آسمان برای پرواز انتخاب کردم و تنظیمات را هم روی ساده‌ترین حالت ممکن قرار دادم. تلاشم برای کنترل هواپیما با شکست مواجه شد و خیلی زود هواپیما با یک چرخش ترسناک در کنار ساختمان‌های قدیمی اما بلند قامت اکباتان سقوط کرد. برای همین به منوی اصلی بازی بازگشتم، گزینه آموزش خلبانی را انتخاب کردم تا کمی با کنترل هواپیما بیشتر آشنا شوم.

بخش آموزشی بازی از همان ابتدا شما را در میان زمین و هوا رها می‌کند اما کاملا قدم به قدم نکات لازم برای هدایت هواپیماها را با زبانی ساده آموزش می‌دهد. البته یک مشکل دیگر همچنان باقی مانده است: کنترل هواپیما با ماوس و کیبورد واقعا افتضاح است. به غیر از آنکه نمی‌دانم چرا در حالت پیش‌فرض برای هدایت هواپیما به سمت چپ باید دکمه Num را نگه داشته و عدد ۴ را فشار دهید، حتی با کوچک‌ترین فشاری Cessna 152 شما مثل یک جنگنده نسل پنجمی یک دور کامل به دور خود می‌چرخد.

Desktop Screenshot 2020.08.20 17.10.53.37 w620 ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید اخبار IT

در گوشه چپ تصویر می‌توانید ساختمان‌های اکباتان را ببینید

بعد از چند دقیقه متوجه شدم کنترل هواپیما با کیبورد غیر ممکن است. برای همین کنترلر پلی‌ استیشن ۴ را به کامپیوتر وصل کردم و نتیجه‌‌ از این بهتر نمی‌شد. با در اختیار داشتن کنترلر و روی تنظیمات آرکید، بلند کردن هواپیماها، فرود آوردن آن‌ها و کلا هدایتشان تقریبا به سادگی GTA V است. این سطح از انعطاف‌پذیری باعث می‌شود تا بدون داشتن هیچ اطلاعات از هوانوردی همچنان بتوانید از تماشای منظره‌های باور نکردنی دنیای اطرافمان لذت ببرید.

بیشتر بخوانید:

Desktop Screenshot 2020.08.20 22.29.37.24 w620 ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید اخبار IT

حالا که دیگر با اصول اولیه هدایت هواپیماهای ملخی آشنا شده بودم، دیگر وقتش رسیده بود تا دوباره سری به مهرآباد بزنم. راستی بارگذاری‌های بازی واقعا طولانی است و احتمالا هنگ و کرش کردن بازی در همین حین هم وجود دارد اما نمی‌دانم از شانس خوب من است یا کاربران استیم بیش از حد اغراق کرده‌اند، چون این کرش کردن در دو روز اخیر فقط یک بار اتفاق افتاد. اما همچنان به خاطر لودینگ‌های طولانی بهترین کار این است که قبل از شروع بازی کاملا به مسیر، تنظیمات و نوع هواپیمایی که می‌خواهید سوار شوید، به خوبی فکر کنید.

وقتی هواپیمای ملخی‌ام روی باند قرار گرفت، دیگر هوا رو به شب گذاشته بود، درست همانطور که در واقعیت خورشید از پشت پنجره اتاقمم رفع زحمت کرده بود. به محض بلند شدن مهبوت بزرگی و شگفتی بازی شدم. تهران در شب و از ارتفاع بالا واقعا زیباست و Microsoft Flight Simulator هم در به تصویر کشیدن این زیبایی کم کاری نمی‌کند. منظره زیر پایم کاملا آشنا بود. اتوبان لشگری و میدان آزادی که از دور خودنمایی می‌کرد. البته با نزدیک شدن متوجه شدم که خود برج بر خلاف میدان، شباهتی به نمونه واقعیش ندارد و الگوریتم‌های بازی در تشخیص ظاهر درست آن شکست خورده‌اند. برج میلاد نیز همینطور، برج میلاد تنها یک سازه کشیده و بدون شکل خاص است اما حضورش کافی بود تا به کمکش بتوانم خانه‌مان را پیدا کنم.

Desktop Screenshot 2020.08.20 22.37.50.19 w620 ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید اخبار IT

از خانه و مدرسه‌ای که دوران دبیرستان را در آن پشت سر گذاشتم تا ورزشگاه آزادی و اتوبان‌های بزرگی چون همت و حکیم همگی به جرات عالی از آب در آمده‌اند، حداقل زمانی که خیلی به آن‌ها نزدیک نشده‌اید یا به نقاط دیگری از جهان سر نزده‌اید.

بعد از کمی پرواز در آسمان شهری که تقریبا تمام عمرم را در آن زندگی کردم، این بار وقتش بود به نقاط دیگری از دنیا سر بزنم که می‌دانم احتمالا هیچ وقت موفق به دیدن آن‌ها نمی‌شوم. سیاتل، نیویورک و جزیره Ibiza انتخاب‌های اولم بودند. سطح جزییات در چنین مکان‌هایی بسیار فراتر از تهران بود که این موضوع به تصاویر ماهواره‌ای با کیفیت بیشتر این مناطق و حساسیتی که احتمالا سازندگان برای واقعی‌تر شدن آن‌ها نشان داده‌اند، بر می‌گردد.

همین‌ها هم سبب می‌شود تا در چند ثانیه و دقیقه اول حضور شما در این مناطق با افت فریم شدیدی مواجه شوید، افت فریمی که در بسیاری موارد تا مرز فریز شدن صفحه هم پیش می‌رود. هنوز مطمئن نیستم که سرعت اینترنت در استریم این جزییات کم می‌آورد یا سیستم در لحظات اولیه رو به رو شدن با این مناظر چشم‌نواز سر نفس نفس می‌زند اما در مطلب بررسی Microsoft Flight Simulator حتما به آن خواهم پرداخت.

Desktop Screenshot 2020.08.20 22.35.07.79 w620 ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید اخبار IT

هر چقدر برج آزادی خوب از آب در نیامده، مجسمه آزادی جبران کرده است

همانطور که سازندگان وعده داده بودند، شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت تمام اطلاعات آب و هوایی، ترافیک پروازها و حتی زمان شب و روز را به صورت زنده می‌گیرد اما این اجازه را هم به شما می‌دهد تا تمامی آن‌ها را تا ریزترین حد ممکن به دلخواه تغییر دهید. ولی بار دیگر کوچک‌ترین تغییر در این سیستم‌ها به معنای افت فریم شدید و متوقف شدن بازی برای حتی نزدیک به یک دقیقه است.

سر زدن به این مناطق دوست‌داشتنی از دنیا و البته کمی هم کانتر بازی کردن در میانش باعث شد تا بدون آنکه متوجه شوم، بار دیگر سر و کله خورشید در پشت پنجره اتاقم پیدا شود. ساعت ۶ صبح بود. قبل از آنکه بخوابم، این ایده به ذهنم رسید که با جت شخصی از کیش به سمت تهران حرکت کنم. تجربه پرواز در شرایط گرگ و میش و دیدن پرتوهای طلایی آفتاب که ابرها را می‌شکافتند و شباهتش با نوری که از پنجره به اتاق می‌رسید، یکی از آن تجربه‌های استثنایی بود که بعید می‌دانم به این زودی‌ها فراموش کنم.

Desktop Screenshot 2020.08.20 22.36.32.36 w620 ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید اخبار IT

هنوز صدها شهر، کشور و مکان‌های تاریخی زیادی مانده است که می‌خواهم از نزدیک تماشایشان کنم و به بسیاری از بخش‌های بازی سر هم نزده‌ام اما با توجه به تجربه ۵ الی ۶ ساعته‌ام در حال حاضر با اطمینان کامل می‌توانم بگویم Microsoft Flight Simulator به تمامی وعده و وعیدهایش عمل کرده و مشکلات بازی هم در مقایسه با شگفتی دنیایی که زیر پای شما قرار دارد، واقعا هیچ است.

شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت آنقدر افسونگر است و طوری شما را طلسم خود می‌کند که برای نوشتن این مقاله هم به سختی توانستم از بازی دل بکنم و مجبور شدم به خودم قول دهم که سفرم از Ibiza به والنسیا آخرین پرواز امروز باشد. بعید می‌دانم نظرم در آینده تغییری کند اما به زودی منتظر بررسی کامل بازی از ویجیاتو هم باشید.

ویجیاتو: اولین نگاه به Microsoft Flight Simulator – جهانی که باید دید

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *