قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake-SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm-اخبار IT

اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake-SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm-اخبار IT

اینتل جزئیات نسل آینده پردازنده‌های زئون با اسم رمز «Ice Lake-SP» را در کنفرانس «HotChips 32» اعلام کرد. این پردازنده‌ها با قابلیت‌های جدید و لیتوگرافی ۱۰ نانومتری پلاس امسال وارد بازار می‌شوند.

پردازنده Ice Lake-SP روی پلتفرم «ویتلی» از راه می‌رسد و این کمپانی در کنفرانس اخیر خود نسخه مجهز به ۲۸ هسته این پردازنده را به نمایش گذاشته تا بهبودهای آن نسبت به پردازنده‌های «Cacade Lake-SP» مشخص شود. اینتل به این موضوع که بالاترین مدل این خانواده از ۲۸ هسته بهره می‌برد یا اینکه باید منتظر پردازنده قدرتمندتری باشیم، اشاره‌ای نکرده است، با این حال شایعات از عرضه پردازنده‌ای با هسته‌های بیشتر خبر می‌دهند.

Intel Sapphire Rapids اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm اخبار IT

Digiato Y7P 600x120 اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm اخبار IT
280 280 دیجیاتو اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm اخبار IT 320 320 اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm اخبار IT

پردازنده‌های Ice Lake-SP بر پایه لیتوگرافی +10nm به تولید می‌رسند و خبری از لیتوگرافی ++10nm مورد استفاده در پردازنده‌های «تایگر لیک» برای این تراشه‌ها نیست. اینتل در پردازنده‌های جدید خود از هسته‌های «Sunny Cove» استفاده خواهد کرد که دستورالعمل در هر چرخه (IPC) آن در مقایسه با معماری «Skylake» مورد استفاده در پردازنده‌های ۱۴ نانومتری زئون، تا ۱۸ درصد بهبود داشته است.

استفاده از معماری Sunny Cove بهبودهای زیادی را در مقایسه با Cascade Lake و Skylake به پردازنده اضافه می‌کند:

  • فرانت اند بهبودیافته: ظرفیت بالاتر
  • ماشین گسترده‌تر و عمیق‌تر: تخصیص گسترده‌تر و منابع اجرایی به همراه ساختار بزرگتر
  • بهبود در TLB و اجرای تک رشته‌ای
  • بهبودهای سرور شامل کش سطح دوم (L2) بزرگتر و FMA دوم

اینتل چندین دستورالعمل جدید یک دستور چند داده (SMID) به هسته‌های سرور Sunny Cove اضافه کرده که عملکرد آن را در زمینه رمزنگاری و فشرده‌سازی بهبود می‌دهد. این پردازنده از نظر پشتیبانی از نرم افزارها و الگوریتم‌ها نیز بهبودهایی را تجربه خواهد کرد.

Hot Chips 32 Intel Ice Lake SP SoC اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm اخبار IT

پردازنده‌های Ice Lake-SP اینتل به کنترلرهای PCIe Gen 4 مجهز می‌شوند که هرکدام حاوی ۱۶ خط هستند که در مجموع شامل ۶۴ خط در ۲۸ هسته می‌شود. در حالی که پردازنده‌های Cascade Lake-SP از رم شش کاناله پشتیبانی می‌کنند، نسل جدید آن‌ها قادر به پشتیبانی از رم هشت کاناله روی پلتفرم ویتلی خواهند بود. این پلتفرم از رم DDR4-3200 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

برخی از ویژگی‌های اصلی که لیتوگرافی ۱۰ نانومتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد، به شرح زیر است:

  • ۲.۷ برابر تراکم بیشتر نسبت به لیتوگرافی ۱۴ نانومتری
  • تراز خودکار با الگوی چهارگانه
  • نسل دوم EMIB
  • نسل اول Feveros 3D Stacking

پردازنده‌های Ice Lake-SP اینتل باید با پردازنده‌های ۷ نانومتری مبتنی بر «EPYC Milan» ‌شرکت AMD رقابت کنند که از معماری «Zen 3» بهره می‌برند. در آینده شاهد رقابت جذابی میان این دو کمپانی خواهیم بود.

اینتل مشخصات پردازنده‌های زئون Ice Lake-SP را اعلام کرد؛ ۲۸ هسته و لیتوگرافی +10nm

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *