دوشنبه , 28 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ-اخبار IT

سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ-اخبار IT

طی شب گذشته سیارکی بزرگ به اندازه یک خودروی سواری از فاصله ۲۹۴۵ کیلومتری زمین عبور کرده که در واقع رکورددار کمترین فاصله از زمین در تاریخ کهکشان است. این رخداد در حالی اتفاق افتاده که کسی در مورد این سیارک چیزی نمی‌دانست و حدودا شش ساعت پس از هجوم آن به سمت زمین محققان ناسا سیارک را شناسایی کرده‌اند. این سیارک «QC 2020» نامیده شده است.

تاکنون هیچ سیارکی با این فاصله کم از کنار زمین عبور نکرده بوده است؛ در موارد دیگر یا سیارک‌ها به زمین برخورد کرده‌اند یا با فاصله خیلی بیشتری از کنار اتمسفر گذشته‌اند. البته محققان ناسا اعتقاد دارند اگر این سیارک به سمت زمین هم حرکت می‌کرد، در برخورد با اتمسفر منفجر می‌شود و نمی‌توانست صدمه خاصی به سطح زمین وارد کند.

ولی آنچه در این ماجرا نگران‌کننده به نظر می‌رسد این است که اولا عبور چنین سیارکی از فاصله‌ای بسیار نزدیک به کره زمین می‌تواند نشانه‌ای از احتمال عبور سیارک‌های بیشتر و شاید بزرگتر باشد. از طرف دیگر عدم شناسایی آن پیش از عبور توسط سازمان‌های هوافضا حاکی از وجود نقطه ضعف در سیستم‌های هشداردهنده و تشخیص دهنده است.

Digiato Y7P 600x120 سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ اخبار IT
280 280 دیجیاتو سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ اخبار IT 290x290 سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ اخبار IT

5f3af384650894001d071fd6 w822 سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ اخبار IT

«پاول کوداس» مدیر واحد مطالعات روی اشیای نزدیک به زمین در سازمان ناسا در این رابطه توضیح می‌دهد: «سیارک 2020 QC از سمت خورشید به سمت زمین حرکت کرد و شناسایی نشد. متاسفانه ما آمدن آن را ندیدیم».

در واقع رصدخانه پالومار در کالیفرنیا حدود شش ساعت بعد از عبور سیارک متوجه آن شده‌اند. کوداس تایید می‌کند این شی رکورد نزدیک‌ترین جرم فضایی عبوری از کنار زمین را شکسته است: «رخداد دیروز رکورددار نزدیک‌ترین به زمین شده است. اگر سیارک‌هایی که مستقیما با اتمسفر برخورد داشته‌اند را در نظر نگیریم، سیارک 2020 QC نزدیک‌ترین خواهد بود».

ناسا تنها چند نمونه از این اشیای نزدیک به زمین را شناسایی کرده. خیلی از آنها در دید تلسکوپ‌های واقع در رصدخانه‌ها قرار نمی‌گیرند، اما برخی دیگر به اندازه‌ای خطرناک جلوه می‌کنند که نظر تمام منجمان را به خودشان جلب می‌نمایند. اگر یکی از نمونه‌های خطرناک این دست از سیارک‌ها از دست اخترشناسان در برود و شناسایی نشود، ممکن است جان ده‌ها هزار انسان به خطر بیافتد.

سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *