سه‌شنبه , 22 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد-اخبار IT

روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد-اخبار IT

شاید در نگاه اول اینطور به نظر نرسد اما انتخاب بالشی که هر شب می خواهیم روی آن بخوابیم کار بسیار مهمی محسوب می شود. شاید خودتان متوجه نشده باشید، اما نوع بالشی که انتخاب می کنید و نحوه ی مراقبت تان از آن روی کیفیت خواب شما و سلامت کلی تان تأثیر می گذارد. مثلاً ممکن است علت جوش های همیشگی تان در روبالشی تان نهفته باشد.

در ادامه با تأثیرات منفی ای که بالش بر سلامتی ما می تواند بگذارد بیشتر آشنا خواهیم شد.

۱- گردن درد

1 b9f60b5a4bab245abbada170ed روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT

اگر سرتان را مدت زیادی خم نگه دارید، مثل وقتی که خواب هستید، این مسأله می تواند باعث مشکلاتی برای شما شود. به علاوه، میزان سفتی بالش هم بسته به مدل خوابیدن تان مهم است. چون بالش اگر خیلی نرم یا خیلی سفت باشد، می تواند باعث گردن درد شود.

مثلاً اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، باید از بالش سفت تری استفاده کنید تا تکیه گاهی که گردن تان به آن نیاز دارد را برای آن فراهم کنید و گردن تان دیگر خیلی به یک طرف خم نشود. اگر عادت دارید به شکم بخوابید، بهتر است سراغ بالش های نرم تر بروید، در غیراینصورت، بالش سرتان را به عقب می آورد که این مسأله باعث می شود گردن تان انحنا پیدا کند. اگر هم عادت دارید به پشت بخوابید، بالش های سفت گزینه ی مناسبی برای شما نیستند چون گردن شما را خیلی جلو می آورند و آن را نامیزان می کنند.

۲- پشت درد

2 d0d8ce5cc5b9d27283bc9ef9a2 روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT

نحوه ی قرارگیری سر، گردن و شانه ها هنگام خوابیدن روی بالش هم می تواند روی وضعیت پشت شما تأثیر بگذارد. نامیزان بودن آن ها در هنگام خواب می تواند پشت درد شما را تشدید کند.

مثلاً اگر عادت دارید به شکم بخوابید، بهتر است از یک بالش صاف استفاده کنید، درغیراینصورت دچار کمر درد خواهید شد. کسانی که عادت دارند به پهلو بخوابند، بالش آن ها باید آنقدر ارتفاع داشته باشد که گردن و ستون فقرات شان در یک سطح قرار بگیرند. اگر هم جزء کسانی هستید که عادت دارند به پشت بخوابند، باید به دنبال بالشی باشید که انحنای طبیعی گردن تان را حفظ کند.

۳- سردرد

3 e5807f51eabe2c34efc7ea5400 روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT

خوابیدن روی بالش نامناسب می تواند باعث سردرد هم شود. اگر بالش تان تکیه گاه مناسبی نباشد، ممکن است گردن تان هنگام خواب در وضعیت راحتی قرار نگیرد. این مسأله می تواند باعث وارد شدن فشار به گردن و درنتیجه، بروز سردرد شود.

۴- واکنش آلرژیک

4 ca94035e888bd44b6ea6668cd6 روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT

اگر سخت خواب تان می برد، چشم هایتان می خارد و سردرد دارید، یا اگر روزها عطسه می کنید و احساس خستگی می کنید، بهتر است وضعیت بالش تان را بررسی کنید. برای جلوگیری از ایجاد حساسیت باید بالش خود را مرتب بشویید. علت این مسأله مایت های گرد و غبار هستند که بسیاری از ما به آن ها حساسیت داریم. دیگر نشانه های این حساسیت ممکن است آسم، اگزما و مشکلات سینوسی باشد.

۵- بدخوابی

5 4e6f06541eb8ea149604c67af5 روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT

چه به خاطر حساسیت باشد و چه به خاطر گردن درد که شب ها خوابتان نمی برد، استفاده از بالش نامناسب می تواند علت بدخوابی شما باشد. به این ترتیب بدن شما فرصت کافی برای تجدید قوا پیدا نمی کند. کمبود خواب می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند، از تحت تأثیر قرار گرفتن مهارت های فکری گرفته تا بالا رفتن ریسک بروز دیابت، چاقی و فشار خون.

۶- مشکلات پوستی

6 8c25665db288958e4f22931b4b روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT

وقتی به شکم یا پهلو می خوابید، صورت تان با روبالشی تماس پیدا می کند. به این ترتیب، همه ی باکتری ها، آلودگی ها و چربی های صورت تان به بالش منتقل می شوند. همه ی این ها می توانند پوست شما را تحریک کنند و باعث بروز جوش شوند.

روش های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. روبالشی خود را مرتب عوض کنید، و یا بالش یا روبالشی های مخصوص بخرید. بعضی بالش ها به گونه ای طراحی شده اند که جلوی چرخیدن به پهلو و تماس پیدا کردن با روبالشی را می گیرند. به علاوه، روبالشی هایی وجود دارد که در پارچه ی آن ها نقره یونی به کار رفته که باکتری های مضر را از بین می برد.

۷- خروپف

7 8ea9ba50c0a91fdcb7181ff2be روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT

نامناسب بودن بالش یا سفت بودن آن که باعث جلو آمدن سر می شود، می تواند موجب خروپف کردن شود. اگر هم به مایت های گرد و غبار حساسیت داشته باشید، التهابی که بر اثر این حساسیت در داخل بینی و حلق شما رخ می دهد هم می تواند باعث مسدود شدن مجرای تنفسی شما و در نتیجه خروپف کردن تان شود.

rooziato 1 روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT
digi.shegeft 1 1 روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد اخبار IT
روزیاتو: ۷ تأثیر منفی بالش بر سلامتی ما؛ از بدخوابی تا سردرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *