قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > هلیکوپتر مریخ برای اولین بار روشن شد؛ آماده برای پرواز-اخبار IT

هلیکوپتر مریخ برای اولین بار روشن شد؛ آماده برای پرواز-اخبار IT

اولین هلیکوپتر فضایی ناسا که با نام «Ingenuity» شناخته می‌شود برای اولین بار روشن شد و از آزمایش شارژ اولیه سربلند بیرون آمد؛ این بالگرد با کمک مریخ‌نورد استقامت به سطح سیاره مریخ منتقل شده و آنجا برای اولین بار به پرواز در می‌آید. این دستگاه در واقع نخستین بالگردی است که روی سطح سیاره‌ای غیر از زمین پرواز عملیاتی خواهد داشت.

این هلیکوپتر کوچک که که تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد، مجهز به شش باتری لیتیومی است که برای اولین بار در سطح سیاره مریخ شارژ خواهد شد. این دستگاه که در حال حاضر به زیر مریخ‌نورد استقامت متصل است، از منبع تغذیه مریخ نورد برای شارژ شدن استفاده می‌کند.

«تیم کنهام» مدیر عملیات هلیکوپتر مریخ از واحد آزمایشگاه‌های پیشرانه فضانوردهای ناسا واقع در جنوب کالیفرنیا در این رابطه می‌گوید: «این اتفاق نقطه عطف بزرگی در فعالیت‌های ما به شمار می‌آید، چرا که در واقع اولین فرصت ما برای راه اندازی Ingenuity و آزمودن توانایی‌های حرکتی آن پس از ارسال به سطح سیاره مریخ خواهد بود. از آنجایی که همه چیز طبق پیش‌بینی‌‌ها پیش رفت، فعالیت‌های جاری را هر دو هفته یک بار صورت می‌دهیم تا به اندازه قابل توجهی شارژ نگه‌داری کنیم».

Digiato Y7P 600x120 هلیکوپتر مریخ برای اولین بار روشن شد؛ آماده برای پرواز اخبار IT
290x290 هلیکوپتر مریخ برای اولین بار روشن شد؛ آماده برای پرواز اخبار IT 290dar290 1 هلیکوپتر مریخ برای اولین بار روشن شد؛ آماده برای پرواز اخبار IT

qaBx6nusC9PpCvJRzeN49o 650 80.jp  هلیکوپتر مریخ برای اولین بار روشن شد؛ آماده برای پرواز اخبار IT

در اولین اقدام ناسا، شارژ کردن هلیکوپتر مریخ حدود هشت ساعت طول کشیده و آنها عملکرد آن را آزمایش و تحلیل کردند. این باتری‌ها نهایت تا ۳۵ درصد از ظرفیت کامل خود شارژ می‌شوند تا عمر نسبی آن افزایش یابد.

مریخ‌نورد استقامت قرار است در تاریخ هجده فوریه ۲۰۲۱ (مصادف با ۳۰ بهمن) روی سطح مریخ بنشیند. در موعدی پس از آن هلیکوپتر از مریخ‌نورد جدا شده و چند آزمایش عملی را در سطح مریخ صورت خواهد داد و با سیستم کسب انرژی خورشیدی، خودش را برای مراحل بعدی عملیاتی شارژ می‌کند.

اگر این دست از آزمایش‌ها جوابگو باشد و نتیجه مثبتی ارائه کند، مشخص می‌شود ربات‌های پروازی می‌توانند در سطح سیاره مریخ به فعالیت بپردازند و همین موضوع مسیری تازه را برای گسترش تحقیقات در ماموریت‌های آینده پدیدار خواهد کرد.

«میمی اونگ» مدیر پروژه هلیکوپتر مریخ در این رابطه می‌گوید: «این آزمایش شارژ نشان داد تا اینجای کار توانسته‌ایم بر شرایط محیطی دشوار فضا فائق بیاییم. هنوز آزمایشات زیادی برای انجام دادن باقی مانده، اما در حال حاضر همه ما احساس خوبی نسبت به آینده داریم».

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *