قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟-اخبار IT

ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟-اخبار IT

حدود ۷ سال از اولین باری که شنیدیم بن افلک به عنوان بازیگر نقش بتمن در دنیای سینمایی دی‌سی معرفی شده می‌گذرد. از همان روز اول هم عده زیادی شروع به ابراز تنفر نسبت به این انتخاب کردند. با این حال بتمن بن افلک به حقیقت پیوست و در فیلم‌های پیش‌روی دنیای سینمایی دی‌سی حضور پیدا کرد.

شاید فیلم‌هایی که بتمن بن افلک در آن‌ها حضور داشت چندان نظر مثبت مخاطبان را جلب نکرد اما اکثر طرفداران بتمن، مخصوصاً آن‌هایی که خیلی قبل‌تر از کریستین بیل و با سریال انیمیشنی Batman: The Animated Series یا کمیک‌ها با شخصیت بتمن آشنا شده بودند، قبول دارند بتمن بن افلک بهترین بتمن تاریخ در بین آثار لایو اکشن است.

اتفاقات زیادی در طول این ۷ سال برای بتمن بن افلک و دنیای سینمایی دی‌سی روی داد ولی با این وجود هنوز عده‌ای این بازیگر را در نقش بتمن قبول ندارند. در ادامه می‌خواهیم دلایلی را مطرح کنیم که چرا تا به امروز بن افلک بهترین بتمن تاریخ در بین تمام آثار لایو اکشنی بوده است. البته فکر کنم قبول داشته باشید که در این جا به هیچ وجه حتی به نسخه جاس ویدون از این بتمن در Justice League نیز نباید اشاره کنیم.


واقعاً شبیه بتمن است

1 17 ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟ اخبار IT

در طول تمام سال‌هایی که از شوالیه تاریکی آثار لایو اکشن ساخته شده هیچ کسی از نظر ظاهری به اندازه بن افلک شبیه به بتمن کمیک‌ها نبوده است. شاید بخشی از دلیلش استفاده از لباس‌هایی بوده که تا جای ممکن به کمیک‌ها وفادار هستند اما بن افلک به خودی خود هم ظاهر بروس وین را دارد و هم بتمن را.

بتمن بن افلک در طول روز با ظاهر و استایل جذابش دیده می‌شود که معذب و مشکوک بودن خاص خود را دارد؛ دقیقاً مثل فردی که در پر قو بزرگ شده اما به یک باره عذابی شدید را تحمل کرده است.

در نقش بتمن هم انگار طراحی‌های رمان گرافیکی فرانک میلر زنده شده‌اند و از صفحات داستان بیرون آمده‌اند. قد، هیکل، خط فک (Jawline) و ظاهری ترسناک همان چیزی است که از شوالیه تاریکی انتظار داریم.

هر کسی تصورات خودش را از این که بتمن چه شکلی باید باشد را در ذهن دارد اما باید قبول کرد که بن افلک تا به امروز شبیه‌ترین بتمن به دنیای کمیک‌ها بوده است.


هم نقش بروس وین و هم نقش بتمن را به درستی ایفا می‌کند

2 16 ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟ اخبار IT

این توازن چیزی است که به جز بن افلک، هیچ کدام از دیگر بازیگران بتمن نتوانسته‌اند به خوبی آن را برقرار کنند. مایکل کیتون به عنوان بتمن خودش را به اثبات رساند اما بروس وینِ اون هیچ وقت به خوبی از آب در نیامد. از طرف دیگر، بروس وینِ کریستین بیل همیشه به بتمن او سنگینی می‌کرد.

بن افلک توانست هر دو چهره این شخصیت را به خوبی به تصویر بکشد: بروس وین که یک عیاش پولدار است اما در واقع و در پس آن ظاهر ساختگی‌اش، حیوانی وحشی با نام بتمن نهفته. در تمام سکانس‌هایی که از بتمن بن افلک سراغ داریم، او تسلطش را به نقش بتمن/بروس وین به خوبی نشان می‌دهد و به همین دلیل توجه خیلی از طرفداران را به خود جلب کرده است.


مثل بتمن می‌جنگد

3 15 ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟ اخبار IT

برای این یکی نمی‌توانید هیچ بهانه‌ای جور کنید که بتمن بن افلک خطرناک‌ترین و فیزیکی‌ترین شوالیه تاریکی در آثار لایو اکشن است. صحنه‌های مبارزه در Batman V Superman: Dawn of Justice و همین طور تقابل او با جوکر و ددشات در Suicide Squad دقیقاً مثل مبارزات او در سری بازی‌های آرکهام طراحی شده‌اند.

حالا بتمنی را داریم که دسته‌دسته خلافکاران را به مهارت‌های شخصی و تجهیزاتی که در اختیار دارد از سر راه برمی‌دارد. گذشت آن دورانی که با هر مشت بتمنِ آدام وست عبارات BAM و POW به نمایش درمی‌آمد.

فکر کنم همه دوست داریم مبارزات بیش‌تری از بتمن بن افلک را ببینیم و در عین حال نیز دلمان برای افرادی که در برابرش قرار می‌گیرند می‌سوزد. اما یک چیز را می‌توان با قاطعیت گفت: اگر بتمن بن افلک جایگزین بتمن کریستین بیل در فیلم The Dark Knight Rises می‌شد، این کمر بِین (Bane) می‌بود که در همان مبارزه اول خرد می‌شد.


مثل بتمن تمرین می‌کند

4 12 ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟ اخبار IT

وقتی قرار است در برابر اتاقی پر از خلافکارهای مسلح و همین طور یک خدای کریپتونی قرار بگیرید، واقعاً لازم است که از تمرینات بدن سازی معمولی دست بکشید. در تمام این سال‌ها، بازیگرانی که نقش بتمن را ایفا کرده‌اند از نظر رژیم غذایی و تمرینات بدنی، سخت تلاش کرده‌اند تا شبیه به یک ابرقهرمان شوند.

با این حال بتمن بن افلک چنین کاری را نه تنها با پرورش بدنش به بهترین شکل به انجام رسانده بلکه حتی در طول ایفای نقش نیز یک برنامه ورزشی بی‌رحمانه را انجام می‌داد تا حالت فیزیکی خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کند.

او صبح که از خواب بیدار می‌شود با چندتا شنا سر و ته قضیه را هم نمی‌آورد. بتمن بن افلک با تمریناتی کاربردی مثل بارفیکس با وزنه سنگین متصل به پاهایش و تمرین با پتک قدرتش را به ما اثبات می‌کند. شاید چنین چیزهایی جزئیات کوچکی باشند اما جزو جنبه‌های مهم این شخصیت در کمیک بوک‌ها به حساب می‌آیند.


یک استراتژیست باهوش است

5 10 ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟ اخبار IT

بتمن در تمام طول زندگی‌اش روش‌های نبرد و مبارزات را مورد مطالعه قرار داده است و به همین دلیل تبدیل به یک استراتژیست فوق العاده شده که می‌تواند بزرگ‌ترین کمک به جاستیس لیگ نیز باشد.

بیش‌تر از هر کدام از نسخه‌های لایو اکشن دیگر، بتمن بن افلک را دیده‌ایم که به طور دائم در مورد رقبایش تحقیق و بررسی می‌کند تا روش‌های شکست آن‌ها را پیدا کند.

فرقی نمی‌کند که قرار باشد برای شکست سوپرمن همانند کمیک The Dark Knight Returns قدم به قدم را تله بچیند یا وقتی سر و کله دومزدی (Doomsday) پیدا می‌شود، خیلی سریع او را بررسی و به دنبال پیدا کردن راه شکستش باشد. بتمن بن افلک همیشه دو قدم از رقبایش جلوتر است.


از روش‌های کاراگاهی و تحقیقاتی واقعی استفاده می‌کند

6 11 ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟ اخبار IT

بتمن فقط با ابزار و قدرت فیزیکی‌اش کارها را پیش نمی‌برد، او یکی از باهوش‌ترین کاراگاه‌های دنیا است و بن افلک نیز در تمام طول داستان‌ها چنین قابلیتی را به تصویر می‌کشد. بتمن کریستین بیل کمی از علوم جنایی و هک (اگر جزوی از روش‌های کاراگاهی به حساب بیاید) در کل سه‌گانه شوالیه تاریکی استفاده می‌کند اما داستان بتمن بن افلک چیز دیگری است.

در فیلم Batman V Superman: Dawn of Justice می‌بینیم که او اقدامات کاراگاهی بتمن در آثار لایو اکشن را به مرحله جدیدی می‌رساند. از دنبال کردن سرنخ‌ها، استفاده از ظاهر ساختگی و به کار بردن هویت بروس وین برای نفوذ به عمارت یکی از بزرگ‌ترین ویلن‌های دی‌سی تا استنتاج کردن‌هایی که باعث می‌شود ناخودآگاه صدای شرلوک هولمز را بشنویم که می‌گوید «آفرین بروس». در هر حال او بود که توانست با روش‌های تحقیقاتی و کاراگاهی‌اش به هویت واقعی واندروومن پی ببرد و متوجه حضور امثال فلش و آکوامن در دنیای خودش شود.

در انتهای Batman V Superman: Dawn of Justice هم مخاطبان خیلی راحت قبول می‌کنند این شوالیه تاریکی است که با هوشِ استراتژیست و مهارت‌های کاراگاهی خود تبدیل به رهبر و مغز متفکر تیم تازه پایه‌گذاری جاستیس لیگ شده است.


جنبه دچار عذاب روحی شده شوالیه تاریکی را به تصویر می‌کشد

7 10 ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟ اخبار IT

هر کدام از بازیگرانی که نقش بتمن را ایفا کردند، بخشی از تراژدی این نقش را به تصویر کشیدند اما بن افلک، جنبه دچار عذاب روحی شده شوالیه تاریکی را به سطحی جدید رسانده است.

بتمن بن افلک کسی نیست که بخواهید با او دوست شوید؛ او خشمگین است، پارانویا دارد، به دوستان و نزدیکانش دروغ می‌گوید و به نظر از آسیب رساندن به خلافکارها کمی هم لذت نیز می‌برد.

مطمئناً دوست ندارید چنین فردی را به یک مهمانی دعوت کنید اما هسته اصلی شخصیت بتمن تقریباً چنین چیزی است. بیش‌تر از هر کس دیگری که این نقش را بازی کرده، بن افلک توانسته غم، حس گناه و زجر بتمن را که از لحظه مرگ والدینش با او همراه بوده به مخاطبان منتقل کند.


با این که نظرات در مورد بهترین بتمن خیلی متفاوت و حتی ممکن است متضاد یکدیگر باشند اما دوست داریم دیدگاه‌های شما را در مورد بهترین بتمن لایو اکشن تاریخ بدانیم. می‌دانیم که بتمن بن افلک هر چه قدر خوب هم باشد اما باز هم بی‌نقص‌ترین شوالیه تاریکی نیست.

حالا از شما می‌پرسیم که آیا قبول دارید که بن افلک بهترین بتمن تاریخ است یا بازیگران دیگر را بیش‌تر شایسته این لقب می‌دانید؟ در قسمت نظرات می‌توانید دیدگاه‌ها، عقاید و تحلیل‌های خود را درباره بهترین بتمن لایو اکشن تاریخ با ما به اشتراک بگذارید.


به مطالعه ادامه دهید:

ویجیاتو: چرا بن افلک بهترین بتمن تاریخ سینما است؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *