چهارشنبه , 23 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ثبت تصاویر تلاقی دو کهکشان توسط تلسکوپ هابل-اخبار IT

ثبت تصاویر تلاقی دو کهکشان توسط تلسکوپ هابل-اخبار IT

عکسی جدید که توسط تلسکوپ فضایی هابل متعلق به سازمان ناسا به ثبت رسیده، نشانگر تلاقی دو کهکشان عظیم در دوردست‌ها است که با یکدیگر برخورد داشته و ترکیب می‌شوند.

این تصاویر جذاب که روز جمعه توسط تسلکوپ فضایی هابل ثبت شده، مجموعه‌ای از وقایع مختلف در آن محدوده را نشان می‌دهد. در گوشه بالا راست تصاویر دُم جزر و مدی دیده می‌شود که در واقع ناشی از متلاشی شدن ستاره‌ها و نشر گاز آنها در محیط بیرونی یک کهکشان هنگام تلاقی با کهکشانی دیگر ایجاد شده است.

انفجاری هم در میانه تصویر دیده می‌شود که در واقع مرکز اصلی تلاقی دو کهکشان را نشان می‌دهد؛ طبق گفته ناسا، گازهای کهکشان کوچک‌تر در کهکشان بزرگ‌تر ترکیب و حل می‌شود.

Digiato Y7P 600x120 ثبت تصاویر تلاقی دو کهکشان توسط تلسکوپ هابل اخبار IT
320 320 ثبت تصاویر تلاقی دو کهکشان توسط تلسکوپ هابل اخبار IT Digiato 290x290 ثبت تصاویر تلاقی دو کهکشان توسط تلسکوپ هابل اخبار IT

uploads2Fcard2Fimage2F14509872Fc ثبت تصاویر تلاقی دو کهکشان توسط تلسکوپ هابل اخبار IT

گفتنی است این تلاقی کهکشانی در فاصله حدود ۲۰۰ میلیون سال نوری از سیاره زمین رخ داده، اما با توجه به توانایی‌های خارق‌العاده تلسکوپ فضایی هابل به وضوح به ثبت رسیده و از شگفتی‌های هستی پیرامون زندگی ما حکایت می‌کند.

درخشندگی شدید این تلاقی کهکشانی به خاطر سابقه برهم ریخته کهکشان‌های مورد بحث ایجاد شده است. بر اساس نظریه ناسا، این کهکشان ترکیب شده در واقع درخشان‌ترین کهکشان در فاصله کمتر از ۲۵۰ میلیون سال نوری به شمار می‌آید.

ناگفته نماند پاییز سال قبل بود که تلسکوپ هابل موفق شد درخشان‌ترین نور جهان را به ثبت برساند که ناشی از فوران پرتوی گاما بود. فوران پرتوی گاما در میان قوی‌ترین انفجارهای جهان هستی قرار دارد که تلسکوپ هابل فوران GRB 190114C را ثبت کرده که از همیشه طولانی‌تر و درخشان‌تر بوده است.

ثبت تصاویر تلاقی دو کهکشان توسط تلسکوپ هابل

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *