پنج‌شنبه , 24 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید-اخبار IT

روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید-اخبار IT

فردا ۱۳ اوت، ۲۳ مرداد روز جهانی چپ دست ها است و به همین بهانه می خواهیم با چپ دست های معروف دنیا آشنا شویم.

چپ دست های دنیا همیشه در اقلیت بوده اند، به طوری که تنها ۱۰ درصد از کل مردم دنیا چپ دست هستند. این در اقلیت بودن اما باعث نشده تاریخ چپ دست های برجسته ی زیادی را به خود نبیند. در حقیقت تاریخ بشر مملوء از چهره های چپ دست در تمامی حوزه ها، از سیاست و علم گرفته تا هنر و ورزش است. در ادامه با تعدادی از چپ دست های معروف دنیا آشنا خواهیم شد.

آلبرت انیشتین

Albert Einstein روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

هنوز هم از فرمول نسبیت سردرنمی آورید؟ نگران نباشید. هرچه باشد شما که انیشتین نیستید. این فیزیکدان متولد آلمان (۱۹۵۵-۱۸۷۹) نظریه نسبیت را مطرح کرد که یکی از اجزای جدایی ناپذیر فیزیک مدرن محسوب می شود.

هلن کلر

Helen Keller روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

این نویسنده، فعال سیاسی و مدرس آمریکایی، اولین فرد نابینا و ناشنوایی بود که موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته ی هنر شد. هلن کلر (۱۹۶۸-۱۸۸۰) در زمینه ی حق رأی زنان و حقوق کارگران هم فعالیت داشت. او جمله ی الهام بخشی دارد که می گوید: «بهترین و زیباترین چیزهای دنیا نه دیدنی هستند نه حتی لمس شدنی. آن ها را باید با قلب تان احساس کنید.»

باراک اوباما

Barack Obama روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

نشریه ی تایم در سال ۲۰۱۴ اولین رئیس جمهور سیاهپوست ایالات متحده آمریکا را در صدر فهرست ۱۰ چپ دست برتر خود قرار داد. او اما تنها رئیس جمهور چپ دست آمریکا نبود. بیل کلینتون، جورج دبلیو. بوش، رونالد ریگان و جرالد فورد دیگر رئیس جمهورهای چپ دست ایالات متحده آمریکا بودند.

اپرا وینفری

Oprah Winfrey روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

وینفری، غول رسانه ای آمریکا که در سال ۱۹۵۴ در ایالت می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد با فعالیت در حوزه ی خبر، سرگرمی و فعالیت های بشردوستانه به شهرت رسید. او بودجه ی بورس های تحصیلی را تأمین و به سازمان های غیرانتفاعی پول اهدا می کند. وینفری یک شبکه ی تلویزیونی هم به نام OWN دارد.

نیل آرمسترانگ

neil armstrong pose 0 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

نیل آرمسترانگ، فضانورد و مهندس حوزه ی هوانوردی (۲۰۱۲-۱۹۳۰) اولین انسانی بود که پا به کره ماه گذاشت. اما آرمسترانگ تنها فضانوردچپ دست مشهور تاریخ نبود. باز آلدرین (متولد ۱۹۳۰)، مهندس، فضانورد و خلبان نیروی هوایی آمریکا، در مأموریت تاریخی سفر به کره ماه، همراه نیل آرمسترانگ، یکی از دو انسانی بود که موفق شدند روی کره ماه قدم بگذارند.

بیل گیتس

YAM112003 HungryMinds Agosto Articolo6 Foto DEF 1024x684 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

بیل گیتس (متولد ۱۹۵۵) یکی از پایه گذاران شرکت مایکروسافت است. این مولتی میلیاردر آمریکایی اما به فعالیت های بشردوستانه و خیرخواهانه اش هم شهرت دارد.

ماری کوری

Marie Curie روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

ماری کوری (۱۹۳۴-۱۸۶۷) در شهر ورشو، پایتخت لهستان به دنیا آمد اما در فرانسه بود که به عنوان یک فیزیکدان و شیمیدان به شهرت رسید. او در انجام تحقیق بر روی مقوله ی رادیواکتیویته پیشگام شد و  اولین زن در تاریخ بود که جایزه نوبل دریافت کرد.

مارک تواین

Mark Twain روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

مارک تواین (۱۹۱۰-۱۸۳۵) نویسنده ی برخی از مشهورترین و محبوب ترین آثار ادبی دنیا از جمله «ماجراهای تام سایر» و «ماجراهای هاکلبری فین» است.

موتسارت

Wolfgang Amadeus Mozart روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

موتسارت (۱۷۹۱-۱۷۵۶) یکی از تأثیرگذارترین آهنگسازان عصر کلاسیک موسیقی بود. این نابغه ی موسیقی که متولد کشور اتریش بود، موسیقی ای از خود به جای گذاشته که بعد از گذشت قرن ها از مرگش هنوز شنوندگان سراسر دنیا را مسحور خود می سازد.

پل مک کارتنی

Paul McCartney in October 2018 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

این عضو سابق گروه موسیقی مشهور بیتلز، که در سال ۱۹۴۲ در شهر لیورپول انگلیس به دنیا آمد را به همراه جان لنون یکی از بهترین ترانه نویس های دنیای موسیقی می دانند. او و همسر درگذشته اش به تلاش هایشان برای حمایت از حقوق حیوانات شهرت دارند و فعالیت های خیرخواهانه ی مک کارتنی یکی از اجزای جدایی ناپذیری داستان زندگی او است.

لیدی گاگا

Lady Gaga روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

لید گاگا یا در واقع استفانی جرمانوتا، متولد سال ۱۹۸۶، گرچه به لباس ها و گریم های عجیب و غریبش در مراسم ها و کنسرت هایش مشهور است اما استعداد هنری فراوان و تلاش هایش برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی درباره ی موضوعات مهم دنیا را نمی توان نادیده گرفت.

لئوناردو داوینچی

Leonardo Da Vinci روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

این هنرمند قرن پانزدهمی ایتالیا در حوزه های زیادی فعالیت داشت، از جمله اختراع، نقاشی، مجسمه سازی، معماری، علم، موسیقی، ریاضی، مهندسی، ادبیات، کالبدشکافی، زمین شناسی، نجوم، گیاه شناسی، نویسندگی، تاریخ و نقشه کشی. او همچنین نقاش یکی از مشهورترین آثار هنری دنیا یعنی تابلوی «مونا لیزا» است.

بتهوون

Ludwig Van Beethoven روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

این آهنگساز و پیانیست آلمانی (۱۸۲۷-۱۷۷۰) را یکی از تأثیرگذارترین آهنگسازان تاریخ می دانند. آثار او نقشی اساسی در گذر موسیقی از دوره ی کلاسیک به دوره ی رمانتیک داشتند.

سیلوستر استالونه

180614 sylvester stallone al 0833 8c3ea9ec7ba530452c385fa3e2865565 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

هم سیلوستر استالونه (متولد ۱۹۴۶) و هم نقش معروفش «راکی بالبوآ» چپ دست هستند.

هنری فورد

Henry Ford روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

اگر این مرد نبود ما شاید هنوز داشتیم با اسب و کالسکه اینور و آنور می رفتیم. هنری فورد (۱۹۴۷-۱۸۶۳) شرکت خودروسازی فورد را تأسیس کرد و حامی مالی خط مونتاژی شد که تولید انبوه خودرو را ممکن ساخت. فورد اولین ماشینی را ساخت که بسیاری از آمریکایی های طبقه ی متوسط هم استطاعت خریدش را داشتند.

مارک زاکربرگ

Mark Zuckerberg روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

مارک زاکربرگ (متولد ۱۹۸۴) مدیرعامل فیسبوک یکی از ثروتمندترین مردان دنیا بوده و فعالیت های بشردوستانه ی زیادی هم داشته است.

ناپلئون بناپارت

Emperor Napoleon in His Study canvas Tuileries 1812 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

ناپلئون بناپارت، سیاستمدار و فرمانده ی نظامی فرانسوی (۱۸۲۱-۱۷۶۹) در جریان انقلاب فرانسه به شهرت رسید و در تبعید از دنیا رفت. گرچه روزنامه های انگلیسی آن زمان (و همینطور تاریخدانان امروزی) ناپلئون را قد کوتاه می دانستند، اما او با ۱۵۸ سانتیمتر قد، یک مرد فرانسوی متوسط محسوب می شد.

وینستون چرچیل

Winston Churchill روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

سر وینستون چرچیل (۱۹۶۵-۱۸۷۴) نخست وزیر بریتانیا بود و هدایت این کشور را در زمان جنگ جهانی دوم برعهده داشت.

چارلی چاپلین

Charlie Chaplin روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

ستاره ی بریتانیایی سینمای صامت (۱۹۷۷-۱۸۸۹) با بازی در نقش «ترمپ کوچک» به شهرت جهانی دست یافت. چاپلین را یکی از مهم ترین چهره های تاریخ سینما می دانند.

دیوید بویی

David Bowie روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

این خواننده، ترانه نویس، بازیگر و هنرمند همه فن حریف در سال ۱۹۴۷ به دنیا آمد. بویی که طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد در سال ۲۰۱۶ بر اثر سرطان کبد از دنیا رفت.

آنجلینا جولی

Angelina Jolie  روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

این هنرپیشه ی هالیوودی دارای جایزه ی اسکار (متولد ۱۹۷۵) گرچه دوران فعالیت حرفه ای اش با حواشی ای همراه بوده اما فعالیت های بشردوستانه ی او را نمی توان نادیده گرفت. او در کشورهای جنگ زده فعالیت داشته، حامی پناهجویان بوده، در حفاظت از محیط زیست شرکت داشته و سال ها با سازمان ملل همکاری داشته است.

جیمی هندریکس

Jimi Hendrix روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

اینطور که گفته می شود جیمی هندریکس (۱۹۷۰-۱۹۴۲) گیتاریست مشهور ذاتاً یک نوازنده ی چپ دست بود، اما پدرش اعتقاد داشت ساز زدن با دست چپ نشانه ی شیطان است، به همین دلیل سعی کرد او را راست دست بار آورد.

کرت کوبین

5da33802045a3158262516f2  روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

کرت کوبین (۱۹۹۴-۱۹۶۷) سبک گرانج را با گروه موسیقی نیروانا به دنیای موسیقی آورد. او گرچه راست دست بود اما با دست چپ گیتار می زد. هیچ کس دلیلش را نمی داند اما هیچ کس هم نمی تواند موفقیت این انتخاب را زیر سؤال ببرد.

استیو جابز

Steve Jobs 1 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

استیو جابز (۲۰۱۱-۱۹۵۵)  کارآفرین آمریکایی در مقام رئیس، مدیر عامل و هم‌مؤسس شرکت اپل تاریخ ساز شد. این شخصیت پیشگام حوزه ی کامپیوتر بر اثر سرطان لوزالمعده جان خود را از دست داد.

گوردون رمزی

Gordon Ramsay روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT

گوردون رمزی (متولد ۱۹۶۶) آشپز برجسته که از شهرتی جهانی برخوردار است هم چپ دست است.

بیشتر بخوانید:

«روز جهانی چپ دست ها» و ۱۳ نکته جالب در مورد آن ها که شاید تاکنون نمی دانستید

این باورهای نادرست در مورد چپ دست ها را فراموش کنید

موهبت های دنیای استثنایی چپ دستی؛ ۶ برتری چپ دست ها به راست دست ها

۱۰ واقعیت شگفت انگیزی که باید در مورد چپ دست بودن بدانید

با خطرات پنهان «چپ دستی» آشنا شوید

چرا بعضی ها راست دست و بعضی ها چپ دست هستند؟

چند حقیقت جالب درباره دنیای منحصر به فرد دو دست ها

rooziato 1 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT
digi.shegeft 1 1 روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید اخبار IT
روزیاتو: با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *