دوشنبه , 21 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب-اخبار IT

روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب-اخبار IT

موفقیت‌های خیره کننده «اسپیس ایکس» در توسعه راکت‌های چند بار مصرف باعث انقلابی در صنعت فضایی شده و آژانس‌های فضایی مختلف به دنبال توسعه مدل‌های مشابه هستند. پیش از این «آژانس فضایی اروپا» از طرح‌های برای دستیابی به فناوری مشابه خبر داده بود و حالا روسیه هم از پروژه توسعه راکتی پرده برداشته که به گفته آنها باید دستکم قابلیت ۱۰۰ بار استفاده مجدد را داشته باشد.

ناسا به لطف آزمایش موفق کپسول دراگون اسپیس ایکس از اتکای به سایوز روس‌ها بی‌نیاز شده و دیگر ناچار به پرداخت هزینه هنگفت ۸۰ میلیون دلاری برای پرتاب هر فضانورد نیست. کاهش هزینه‌های سفر به فضا با کرو دراگون از یک سو و از سوی دیگر ظرفیت بیشتر آن نسبت به سایوز روس‌ها را وادار به توسعه فناوری جدید برای حفظ توان رقابتی کرده است.

soyuzspacecapsule روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب اخبار IT

Digiato Y7P 600x120 روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب اخبار IT
razer290x290 روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب اخبار IT 290dar290 1 روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب اخبار IT

«دیمیتری راگوزین»، رییس سازمان فضایی روسیه «روسکاسموس» طی مصاحبه‌ای برنامه‌های آینده این آژانس برای توسعه راکت جایگزین سایوز را علنی کرده است:

«ما در حال ساخت موشکی با سوخت متان هستیم که جایگزین سایوز-۲ می‌شود. قصد داریم مرحله اول راکت را طوری بسازیم که حداقل قابلیت استفاده مجدد برای ۱۰۰ پرتاب را داشته باشد.»

راگوزین همچنین تاکید کرد که هرچند آنها فعالیت‌های آمریکایی‌ها را زیر نظر دارند اما نه تنها به دنبال کپی برداری نیستند بلکه مهندسان روس قصد پشت سر گذاشتن فناوری اسپیس ایکس را دارند. یکی از ویژگی‌های قابل ارتقا از نظر راگوزین نحوه فرود این کپسول است که به جای خشکی در آب فرود می‌آید.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که روسکاسموس امکان بازگشت به سیاره زهره را دوباره فراهم کند. راگوزین بر این باور است که این سیاره به خاطر برخی شباهت‌ها به زمین امکان مطالعه و درک بهتر تغییرات اقلیمی را فراهم خواهد کرد و گزینه ای جذابتر از مریخ است.

روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *