یکشنبه , 27 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > جاسوسی دولت آمریکا از کاربران با صدها اپ موبایل-اخبار IT

جاسوسی دولت آمریکا از کاربران با صدها اپ موبایل-اخبار IT

بر اساس گزارشی که به تازگی منتشر شده یک شرکت آمریکایی با پنهان کردن ابزار ردیابی در صدها اپلیکیشن موبایل، داده‌های گوشی کاربران را به شکل ناشناس جمع آوری کرده و سپس آنها را به دولت آمریکا می‌فروشد.

روزنامه وال استریت ژورنال گزارشی منتشر کرده که نحوه ردیابی کاربران آمریکایی از طریق موبایل را شرح می‌دهد. بر اساس این گزارش حداقل یک شرکت آمریکایی نرم افزار ردیابی دولت آمریکا را در بیش از ۵۰۰ اپلیکیشن موبایل پنهان کرده است.

این شرکت Anomaly Six LLC نام داشته و به توسعه دهندگان اپلیکیشن پول می‌دهد تا ابزار ردیابی آن را در اپلیکیشن‌های خود پنهان کنند. این شرکت سپس بوسیله ابزار یاد شده اطلاعات را به صورت ناشناس از گوشی‌ها جمع آوری کرده و آنها را به دولت آمریکا می‌فروشد.

Digiato 600x120 1 جاسوسی دولت آمریکا از کاربران با صدها اپ موبایل اخبار IT
290x290 جاسوسی دولت آمریکا از کاربران با صدها اپ موبایل اخبار IT 280 280 دیجیاتو جاسوسی دولت آمریکا از کاربران با صدها اپ موبایل اخبار IT

وال استریت ژورنال می‌گوید ابزار ردیابی شرکت Anomaly Six در بیش از ۵۰۰ اپلیکیشن موبایل پنهان شده و این شرکت به دلیل قراردادی که با توسعه دهندگان اپلیکیشن دارد، از‌ فاش کردن نام اپ‌ها خودداری می‌کند.

seeing eye people crop جاسوسی دولت آمریکا از کاربران با صدها اپ موبایل اخبار IT

مساله نگران کننده اینکه نمی‌توان با خواندن شرایط و مقررات سرویس دهی (Terms of Service) اپلیکیشن‌ها به وجود چنین ابزاری پی برد، چون توسعه دهندگان الزامی به اشاره کردن به آن ندارند. نتیجه چنین سیاستی نصب یک و یا حتی ده‌ها اپلیکیشن مجهز به ابزار ردیابی روی گوشی است.

آنطور که وال استریت ژورنال گزارش می‌کند، ابزار ردیابی شرکت Anomaly Six اطلاعات را به شکل ناشناس جمع آوری می‌کند، ولی با این حال به روش‌های متعددی می‌توان با استفاده از همین داده‌های «ناشناس» هویت مالک گوشی را شناسایی کرد.

برای مثال شب‌ها گوشی در یک مکان به مدت چندین ساعت ثابت باقی می‌ماند، بنابراین اطلاعات موقعیت مکانی که در شب به دست آمده به احتمال زیاد محل سکونت کاربر را نشان می‌دهد. با دانستن این موضوع می‌توان اطلاعات دیگری مثل محل کار، نوع وسیله نقلیه‌ای که کاربر با آن سفر می‌کند، رستورانی که کاربر به آن رفته و غیره را شناسایی کرد.

از آنجا که شرکت Anomaly Six وجود ابزار ردیابی دولتی خود را فاش نمی‌کند، امکان جلوگیری از جمع آوری داده (opt-out) وجود ندارد. به عبارت دیگر کاربر به شکل غیرمستقیم تحت نظر بوده و داده‌های گوشی او بدون اینکه کاری از دستش بربیاید به دولت آمریکا فروخته می‌شوند.

از آنجا که ردیابی موقعیت مکانی از طریق گوشی ایده تقریباً تازه‌ای است، قوانین و مقررات جامعی در مورد آن تعریف نشده است. همچنین از آنجا که شرکت Anomaly Six داده‌های گوشی را به صورت ناشناس جمع آوری کرده و از آنها برای اهداف تجاری مثل بازاریابی یا تبلیغات استفاده نمی‌کند، می‌تواند زیر سایه قانون به جمع آوری اطلاعات ادامه دهد.

ابهامات زیادی در مورد هدف دولت آمریکا از جمع آوری اطلاعات به این روش وجود داشته و ممکن است از آنها برای اهداف امنیتی، ضدتروریستی و حتی جاسوسی از شهروندان استفاده کند.

جاسوسی دولت آمریکا از کاربران با صدها اپ موبایل

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *