قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA-اخبار IT

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA-اخبار IT

وزارت دفاع آمریکا در قراردادی به ارزش چند میلیارد دلار شرکت‌های اسپیس‌اکس و United Launch Alliance را برای پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا انتخاب کرد.

اسپیس‌اکس و ULA موفق شدند با کنار زدن رقبایی همچون «نورثروپ گرامن» و «بلو اریجین» ارسال ماهواره‌های وزارت دفاع آمریکا در بازه پنج ساله (۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷) را بر عهده بگیرند. طبق این قرارداد شرکت ULA شصت درصد پرتاب‌ها را انجام خواهد داد و اسپیس‌اکس مسئول انجام ۴۰ درصد باقی مانده است.

این قرارداد برای اسپیس‌اکس و ULA موفقیت بزرگی محسوب می‌شود، چرا که هر پرتاب به طور تقریبی ۱۰۰ میلیون دلار هزینه دارد. وزارت دفاع آمریکا به تعداد دقیق پرتاب‌ها در بازه پنج ساله اشاره‌ای نکرد اما به اسپیس‌اکس و ULA به ترتیب ۳۱۶ و ۳۳۷ میلیون دلار بودجه فقط برای انجام پرتاب‌ها در سال مالی ۲۰۲۲ داده است.

Digiato 600x120 1 اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA اخبار IT
290x290 HONOR Banner 1 اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA اخبار IT 320 320 اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA اخبار IT

spacex fourth batch starlink  اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA اخبار IT

این قرارداد دستاورد بزرگی دیگری هم دارد و آن بازنشسته شدن راکت «اطلس ۵» است. این راکت که توسط شرکت ULA ساخته شده از موتور روسی RD-180 استفاده می‌کند. پس از حمله روسیه به اکراین در سال ۲۰۱۴ روابط ناسا با روسیه رو به تیرگی گرایید و حتی ناسا قراردادش را با این کشور تعلیق کرد.

پس از بحران اوکراین وزارت دفاع آمریکا تلاش کرد تا وابستگی ناسا به فناوری روسیه را کاهش دهد و به همین منظور سال ۲۰۱۸ با قراردادی به ارزش ۲ میلیارد دلار شرکت‌های ULA، نورثروپ گرامن و بلو اریجین را مأمور ساخت راکت‌های نسل بعد کرد. اسپیس‌اکس سال ۲۰۱۹ به دلیل انتخاب نشدن برای این قرارداد از دولت آمریکا شکایت کرد و مدعی شد برگزیده شدن این سه شرکت سبب شده تا برای پرتاب‌ها دست برتر را داشته باشند.

وزارت دفاع آمریکا سرانجام از راکت‌های بلو اریجین و نورثروپ گرامن چشم پوشی کرد و راکت‌های «فالکن ۹» و «فالکن هوی» اسپیس اکس را برگزید. قرار است در پرتاب‌های آینده از راکت در حال ساخت شرکت ULA به نام Vulcan Centaur هم استفاده شود که اولین پرواز آزمایشی آن سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *