دوشنبه , 28 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود-اخبار IT

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود-اخبار IT

کمپانی MTN Group که ۴۹ درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.

MTN یکی از بازیگران اصلی در بازار ارتباطات خاورمیانه و آفریقا است و در ۲۱ کشور این ناحیه سرمایه‌گذاری کرده، حالا اما فشارهای ناشی از تحریم، ژئوپلتیک ناآرام و بی ثبات و در کنار آن کاهش درآمدها به واسطه افت ارزش ارزهای ملی، آنها را به سوی خروج از این بازار سوق داده است. به گفته «راب شاتر»، رییس و مدیرعامل این شرکت آنها نخستین قدم را با شروع مذاکرات برای فروش ۷۵ درصد سهام MTN سوریه به «TeleInvest» کلید زده‌اند.

Digiato 01 MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود اخبار IT

Digiato 600x120 1 MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود اخبار IT
320 320 MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود اخبار IT 290dar290 1 MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود اخبار IT

آنطور که شاتر می‌گوید پس از سوریه نوبت به خروج از افغانستان و یمن خواهد رسید که در کنار سوریه تنها ۴ درصد از درآمد آنها را شکل می‌دهند. آنها در گام بعدی قصد فروش سهام ۴۹ درصدی خود در ایرانسل را دارند که طی فرایندی ۳ تا ۵ ساله محقق خواهد شد. MTN در اواسط دهه ۸۰ و با شکست «ترک‌سل» توانست برنده مناقصه ایرانسل شود و هرچند قرار بود ابتدا سهم ۷۰ درصدی در اختیار داشته باشد اما در نهایت این میزان به ۴۹ درصد محدود شد.

هرچند درآمد سرویس‌های MTN به لطف افزایش تقاضا در دوران شیوع کرونا ۹.۴ درصد رشد داشته اما این شرکت تصمیم گرفته روی بازار آفریقا تمرکز کند چرا که افت ارزش ارزهای ملی و تحریم‌های غرب برای آنها مشکل‌‌ساز شده است. هر چند وی صراحتا به ایران اشاره نکرد اما گمان می‌رود که بسته شدن کانال‌های ملی پس از تحریم، دسترسی به درآمدهای ایرانسل را برای آنها دشوار کرده باشد.

MTN جدای از چالش‌های ناشی از تحریم و کاهش درآمدها در خاورمیانه، به دنبال کاهش بدهی‌ها است و قصد دارد طی پنج سال آینده با فروش دارایی‌های خود ۱.۴۴ میلیارد دلار کسب کند.

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *