سه‌شنبه , 29 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده-اخبار IT

باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده-اخبار IT

تا مدت‌ها تصور می‌شد مریخ در گذشته سیاره‌ای گرم و مرطوب بوده اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سطح این سیاره پوشیده از صفحات یخ بوده و قسمت اعظم آب سطح آن ناشی از ذوب شدن یخچال‌ها بوده است.

شواهد متعددی وجود دارند که نشان می‌دهد مریخ در گذشته سیاره ای مرطوب بوده است. اطلاعات جمع آوری شده توسط مدارگردها و مریخ نوردها شواهدی از وجود اقیانوس، ساحل، دریاچه، رودخانه و دشت سیلابی را در سطح این سیاره پیدا کرده‌اند.

این کشفیات سبب شدند تا محققان فرضیه شباهت مریخ به زمین در گذشته را مطرح کرده و آب و هوای آن را گرم، معتدل و بارانی توصیف کنند. اما حالا محققان دانشگاه «بریتیش کلمبیا» کانادا با انجام تحقیق جدیدی دریافتند که این فرضیه برای تمام سطح مریخ صدق نمی‌کند.

Digiato 600x120 1 باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده اخبار IT
290x290 HONOR Banner 1 باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده اخبار IT razer290x290 باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده اخبار IT
Ancient Mars may not have been warm and wet but covered in ice 1 باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده اخبار IT

کلاهک یخی Devon در کانادا. به گفته محققان مریخ در گذشته بسیار دور احتمالاً چنین شمایلی داشته است.

محققان به کمک هوش مصنوعی شکل دره‌های مریخ را بررسی کرده و فرآیندهای فرسایشی را که سبب تشکیل آنها شده شناسایی کردند. آنها به کمک این الگوریتم بیش از ۱۰ هزار دره در سطح مریخ را بررسی کردند.

آنها متوجه شدند تعداد بسیار کمی از شبکه‌های دره‌ای مریخ با الگوهای فرسایش آب سطحی تطابق دارند. به گفته آنها بسیاری از شبکه‌های دره‌ای، کانال‌های رواناب (Run-off) را نشان می‌دهند که زیر پهنه‌های یخی و حین زه کشی آب شکل گرفته‌اند. این فرضیه با فرضیه سرد بودن آب و هوای مریخ در 3.8 میلیارد سال قبل به خاطر فعالیت کمتر خورشید تطابق دارد.

Ancient Mars may not have been warm and wet but covered in ice 2 باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده اخبار IT

نیمه بالایی تصویر شبکه دره‌ای Maumee مریخ و نیمه پایینی کانال‌های یخچالی جزیره Devon کانادا را نشان می‌دهد. شباهت‌های بین این دو منطقه سبب شده تا محققان این فرضیه را مطرح کنند که بیشتر آب سطح مریخ ناشی از ذوب شدن یخچال‌ها (رواناب) بوده است.

«Anna Grau Galofre»، محقق اصلی و نویسنده مطالعه می‌گوید: «مدل سازی‌های آب و هوایی نشان می‌دهند آب و هوای مریخ در گذشته حین شکل گیری شبکه‌های دره‌ای بسیار سرد بوده است. ما فرضیه شکل گیری کانال‌ها و شبکه‌های دره‌ای زیر صفحات یخی را مطرح کردیم که تا پیش از این مطرح نشده بود.»

در نگاه اول ایده پوشیده بودن قسمت اعظم سطح مریخ از یخ شانس وجود حیات در این سیاره را کاهش می‌دهد، اما محققان می‌گویند یخچال‌های طبیعی سبب تثبیت کردن آبرسانی شده و احتمالاً از جانداران در برابر تشعشعات خورشیدی محافظت کرده‌اند.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال Nature Geoscience منتشر شده است.

باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *