پنج‌شنبه , 24 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > القای خواص مغناطیسی به مواد غیر مغناطیسی با الکتریسیته برای اولین بار-اخبار IT

القای خواص مغناطیسی به مواد غیر مغناطیسی با الکتریسیته برای اولین بار-اخبار IT

دانشمندان برای اولین بار توانسته‌اند با استفاده از الکتریسیته، مغناطیس را به مواد غیر مغناطیسی القا کنند که تلاشی برای ایجاد قطعات الکترونیکی با استفاده از مواد رایج است.

فرومغناطیس که قویترین شکل این پدیده محسوب می‌شود، زمانی که اکثر الکترون‌های درون اتم‌های یک ماده در جهت یکسانی بچرخند، در آن به وجود می‌آید. در مواد غیر مغناطیسی الکترون‌ها معمولا بهم متصل هستند و چرخش‌های مخالف آن‌ها مانع از ایجاد میدان مغناطیسی می‌شود.

مواد کمی در جهان دارای خاصیت فرومغناطیس هستند که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به آهن، کبالت و نیکل و همچنین آلیاژهای آن‌ها اشاره کرد، بنابراین مهندسان برای ساخت دستگاه‌های الکترونیکی انتخاب‌های زیادی ندارند. حالا دانشمندان موفق شده‌اند خاصیت مغناطیسی را به موادی که معمولا غیر مغناطیسی هستند، القا کنند.

Digiato 600x120 1 القای خواص مغناطیسی به مواد غیر مغناطیسی با الکتریسیته برای اولین بار اخبار IT
290.290 القای خواص مغناطیسی به مواد غیر مغناطیسی با الکتریسیته برای اولین بار اخبار IT digiato القای خواص مغناطیسی به مواد غیر مغناطیسی با الکتریسیته برای اولین بار اخبار IT

بر اساس مقاله‌ای که در ژورنال «Science Advances» منتشر شده، محققان از ماده‌ای به نام «پیریت» که با نام‌های «سولفید آهن» و «طلای ابلهان» نیز شناخته می‌شود و روش «Electrolyte Gating» استفاده کرده‌اند. ابتدا پریت در تماس با یک الکترولیت قرار می‌گیرد و سپس تیم الکتریسیته بسیار کمی، تنها ۱ ولت را به آن‌ها اعمال می‌کند. اعمال الکتریسیته برای انتقال مولکول‌های دارای بار مثبت به مناطقی که الکترولیت و پیریت در تماس هستند، انجام می‌شود و یک نیروی مغناطیسی قابل اندازه‌گیری شکل می‌گیرد.

What is fools gold and why can it be valuable after all القای خواص مغناطیسی به مواد غیر مغناطیسی با الکتریسیته برای اولین بار اخبار IT

نویسنده ارشد این مقاله، «کریس لیتون» اعلام کرده:

«ما از کارآمدی این روش تعجب کردیم. با اعمال ولتاژ، الکترون‌ها را درون ماده جاری می‌کنیم. در این تحقیق مشخص شد که اگر به اندازه کافی غلظت الکترون بالا باشد، ماده به صورت خودجوش تبدیل به فرومغناطیس می‌شود، ویژگی که به صورت تئوری درک کرده بودیم. این روش پتانسیل بالایی دارد و ما برای این کار از سولفید آهن استفاده کردیم، اما حدس می‌زنیم که امکان انجام آن با سایر مواد نیز وجود دارد.»

این اولین باری نیست که مغناطیس به مواد غیر مغناطیسی القا می‌شود و دانشمندان برای این کار مجبور به حذف الکترون‌ها برای تغییر نرخ جهت اسپین استفاده کرده بودند، با این حال در مقاله جدید به این موضوع اشاره شده که برای اولین بار یک ماده به صورت الکتریکی به چنین ویژگی دست پیدا کرده است.

القای خواص مغناطیسی به مواد غیر مغناطیسی با الکتریسیته برای اولین بار

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *