قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ایرباس به زودی اولین کامیون فضایی جهان را می‌سازد؛ حمل خاک مریخ به زمین-اخبار IT

ایرباس به زودی اولین کامیون فضایی جهان را می‌سازد؛ حمل خاک مریخ به زمین-اخبار IT

کمپانی ایرباس قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ اولین فضاپیمای بین سیاره‌ای کامیون مانندی را بسازد که برای حمل نمونه‌ها و الگوهای خاک از مریخ به زمین استفاده خواهد شد. هزینه سرمایه اولیه این پروژه چند میلیارد دلار برآورد شده است.

طبق برنامه‌های ناسا، از این وسیله نقلیه برای جابجایی مواد مورد نیاز از سیاره مریخ به کره زمین استفاده خواهد شد. فاز خاک‌برداری از سطح مریخ توسط کاوشگران ویژه سازمان هوافضای آمریکا و تحت نظارت ناسا صورت خواهد گرفت و یک راکت ویژه آنها را وارد مداری از سیاره می‌کند. پس از آن کامیون فضایی ایرباس محتوا و خاک نمونه برداری شده را تحویل گرفته و به کره زمین منتقل می‌کند. این پروژه که به صورت چندملیتی انجام خواهد شد، میلیاردها دلار سرمایه نیاز خواهد داشت و گفته می‌شود حدودا ده سال طول می‌کشد تا به مرحله بهره‌برداری برسد.

این دستگاه که تا سال ۲۰۲۶ طراحی و به فضا پرتاب خواهد شد، حدود ۶.۵ تن وزن، متشکل از مواد شیمیایی و موتورهای الکتریکی خواهد داشت. نیروی محرکه آن نیز باید به اندازه‌ای باشد که بتواند به مدار سیاره مریخ سفر کرده و سپس با باری انبوه از خاک و سنگ به زمین برگردد. چنین اقدامی نیازمند موتوری بسیار قوی و بال‌هایی به طول ۳۹ متر خواهد بود.

Digiato 600x120 ایرباس به زودی اولین کامیون فضایی جهان را می‌سازد؛ حمل خاک مریخ به زمین اخبار IT
290x290 ایرباس به زودی اولین کامیون فضایی جهان را می‌سازد؛ حمل خاک مریخ به زمین اخبار IT 290.290 ایرباس به زودی اولین کامیون فضایی جهان را می‌سازد؛ حمل خاک مریخ به زمین اخبار IT

Sample Fetch Rover w600 ایرباس به زودی اولین کامیون فضایی جهان را می‌سازد؛ حمل خاک مریخ به زمین اخبار IT

«دیوید پارکر» کارگردان واحد تحقیقات انسانی و رباتیک آژانس اروپایی هوافضا در این رابطه می‌گوید: «این پروژه نه تنها سخت‌تر از هر پرواز دیگری به مریخ است، بلکه دشواری‌هایی دوبرابر همیشه دارد. ایرباس اولین دستگاهی را خواهد ساخت که حامل مواد بین سیاره‌ای خواهد بود و می‌تواند چنین فعالیتی را به مرحله عملیاتی برساند.»

ناسا پیش از این مریخ‌نوردی به اسم استقامت را فرستاده تا دنبال مدارکی مبنی بر وجود حیات باستانی در سطح سیاره مریخ کشف کند. توسعه کامیون فضایی ایرباس هم جزئی از ادامه همین پروژه خواهد بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، مریخ‌نورد به صورت روزانه دویست متر از سطح سیاره را پیمایش خواهد کرد و نتایج را منتقل می‌نماید. محققین سخت در تلاش هستند تا درک بهتری از فرآیندهای جغرافیایی سیاره مریخ و نمونه‌های سنگ و خاک آن داشته باشند.

ایرباس به زودی اولین کامیون فضایی جهان را می‌سازد؛ حمل خاک مریخ به زمین

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *