چهارشنبه , 28 اکتبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس-اخبار IT

روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس-اخبار IT

در مدرسه از منشأ و تکامل گونه ی انسان به عنوان رویدادی یاد می شود که هزاران سال قبل رخ داده. در حقیقت به این فرآیند طوری پرداخته می شود که گویی مقوله ای تاریخی است، نه دقیقاً بحثی در حوزه ی بیولوژی. ما تصور می کنیم فرآیند تکامل انسان با از میان رفتن اجدادمان، هومو رودسینسیس ها یا همان انسان هایدلبرگی به پایان رسید، در حالی که حقیقت آن است که بدن انسان امروزی هم در سال های اخیر دستخوش سازگاری هایی شده.

در ادامه به تحولات بدن انسان معاصر خواهیم پرداخت.

۱- افزایش قد

1 02cf4154c3a48b0cd073c9e2d6 روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قد انسان در ۲۰۰ سال گذشته افزایش یافته. تحقیقات نشان داده هم مردان و هم زنان در کشورهای مختلف دنیا با افزایش قد رو به رو بوده اند، به ویژه زنان کره جنوبی و مردان ایرانی که به ترتیب، به طور متوسط ۲۰/۲ سانتیمتر و ۱۶/۵ سانتیمتر افزایش قد داشته اند.

۲- دمای بدن

2 a1b86b5504bb0754b8dd2ac1f4 روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT

گرچه دمای هوای کره زمین در حال افزایش است، اما دمای بدن انسان روندی صعودی دارد. محققان دانشگاه استنفورد آمریکا تأیید کرده اند که دمای بدن و زنان مردان قرن ۲۱ در مقایسه با اطلاعات مربوط به قرن نوزدهم، با کاهش رو به رو بوده.

۳- بلوغ زودرس

3 a1b86b5504bb0754b8dd2ac1f4 روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT

پسران و دختران حالا زودتر از بچه های یک قرن قبل به بلوغ می رسند. علت این مسأله تغذیه ی خوب و برخورداری از سلامت است. طبق تحقیقات دانشگاه کالیفرنیای آمریکا، دوران بلوغ ۱۵ درصد دختران از سن ۷ سالگی آغاز می شود. طبق ارزیابی ها بلوغ دختران و پسران حالا یک تا دو سال زودتر از آنچه در قرن بیستم بود رخ می دهد.

۴- افزایش طول عمر

4 cde7f6597497e001b6e210c00b روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT

امید به زندگی انسان ها به دلیل پیشرفت های رخ داده در امر بهداشت، تغذیه، بهداشت شخصی و دیگر عوامل با افزایش رو به رو بوده. محققان پیش بینی می کنند روند افزایش طول عمر در انسان ها ادامه پیدا کند و تا پایان قرن ۲۱ به ۱۲۰ سال برسد. با مقایسه ی اطلاعات مربوط به اوایل قرن بیستم که نشان می دهد فقط ۲۶/۲ درصد از جمعیت دنیا به سن ۶۵ سال می رسیدند، می توان انتظار داشت که بسیاری از اعضای نسل هزاره (متولدین دهه ی ۶۰ تا ۸۰ هجری شمسی) ۱۰۰ ساله شوند.

۵- به وجود آمدن بخش ها و اندام های جدید در بدن

5 a89e9c597c96a3c460cc78c93f روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT

به لطف پیشرفت علم و فناوری، تحقیقات جدید از ظاهر شدن اندام های جدیدی در بدن انسان حکایت دارند که تا پیش از این برای ما ناشناخته بودند. یکی از این بخش های جدید، اینترستیتیوم است. این اندام که در میان دانشمندان بسیار بحث برانگیز شده، شبکه ای از حفره هایی متشکل از کلاژن و الاستین در سرتاسر بافت های بدن است. در سال ۲۰۱۳ هم یک لایه ی چشمی دیگر در چشمان انسان کشف شد. این لایه که Dua’s layer نام دارد تنها یک میلیمتر ضخامت دارد.

۶- بخش هایی از بدن که از میان رفته اند یا از میان خواهند رفت

6 f6955c58b48071e266413fcaee روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT

برعکس مورد قبل، بعضی بخش های بدن انسان ظرف چند سال آینده به طور کامل از میان خواهند رفت. همین حالا هم بعضی افراد بدون دندان عقل متولد می شوند. علت این مسأله کوچک تر شدن اندازه ی فک ما است که در نتیجه ی تغییر رژیم غذایی ما رخ داده است. یک نمونه ی دیگر، ماهیچه دراز کف دستی است که از آرنج تا مچ دست ها امتداد می یابد. حالا بسیاری از افراد بدون این ماهیچه متولد می شوند، چون این ماهیچه اساساً برای بالا رفتن از ارتفاع است.

۷- چاقی

7 c67e6350babd9be76edb8ac30e روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT

کم شدن قدرت بدنی انسان ها امر عجیبی نیست، چرا که ما حالا تنقلات زیادی مصرف می کنیم. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، چاقی در دنیا از سال ۱۹۷۵ سه برابر شده. طبق اطلاعات سال ۲۰۱۶، بیشتر از ۱/۹ میلیارد فرد بزرگسال در دنیا دچار اضافه وزن بودند و از این میان، بیشتر از ۶۵۰ میلیون نفر از چاقی رنج می بردند. کارشناسان می گویند تغییر در عادات غذایی و فعالیت فیزیکی ما نتیجه ی عدم توجه به این مسأله در حوزه هایی همچون سلامت، آموزش، برنامه ریزی شهری، محیط زیست، حمل و نقل و دیگر موارد است.

290x290 6 روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT
rooziato 1 روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس اخبار IT
روزیاتو: ۷ تغییر بزرگ بدن انسان در ۱۵۰ سال گذشته؛ از افزایش قد تا بلوغ زودرس

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *