چهارشنبه , 30 سپتامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان-اخبار IT

ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان-اخبار IT

تعدادی از مطرح‌ترین سرویس‌های VPN اطلاعات میلیون‌ها کاربر را به شکل مخفیانه در دیتابیسی ذخیره کرده‌اند که حداقل معیارهای امنیتی هم در آن پیاده نشده و همه به آن دسترسی داشته‌اند.

محققان اخیرا یک دیتابیس بدون محافظ حاوی ۱.۲ ترابایت اطلاعات کاربران ۷ سرویس VPN شناخته شده را پیدا کرده‌اند. این دیتابیس ابتدا توسط محققان در «Comparitech» شناسایی شد و همه افراد می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. این دیتابیس شامل اطلاعاتی مانند اعتبارنامه‌های ورود، آدرس‌های آی‌پی، مدت زمان اتصال و موارد دیگر می‌شود.

آنطور که TechRadar گزارش کرده، ابتدا تصور می‌شد که تمام این اطلاعات مربوط به سرویس «UFO VPN» است، اما تیم دیگری در «VPNMentor» به این موضوع پی برد که این مرکز داده میان ۷ سرویس‌دهنده مشترک است و از آن استفاده می‌کنند. علاوه بر این سرویس‌دهنده، اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر «Secure VPN» ،«Falsh VPN» ،«Super VPN» ،«Free VPN» ،«FAST VPN» و «Rabbit VPN» نیز در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

600x120 ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان اخبار IT
290.290 ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان اخبار IT 280 280 دیجیاتو ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان اخبار IT

fast vpn compromise 1 ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان اخبار IT

افشای اطلاعات برای تمام کاربران در سراسر جهان ناخوشایند است چرا که آن‌ها بعضا برای تامین امنیت و حفظ حریم شخصی خود به سراغ این سرویس‌ها می‌روند. دیتابیس کشف شده نشان می‌دهد که این سرویس‌ها برخلاف سیاست‌های جمع آوری اطلاعات، به بسیاری از دیتاهای کاربران خود دسترسی دارند. VPNMentor اعلام کرده:

«با وجود ادعای VPNها مبنی بر عدم ذخیره فعالیت کاربران، ما به چندین مورد از فعالیت‌های اینترنتی در سرور مشترک این سرویس‌ها دست پیدا کردیم که بیش از اطلاعات شخصی قابل شناسایی شامل آدرس‌های ایمیل، پسوردهای متنی، آدرس‌های آی‌پی، آدرس خانه، مدل‌های تلفن، آیدی دستگاه و سایر مشخصات فنی می‌شود.»

VPN ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان اخبار IT

در این دیتابیس اطلاعات کاربران ایرانی نیز به چشم می‌خورد.

تمام این سرویس‌دهندگان در هنگ کنگ قرار دارند و با تصویب قانون جدید چین در مورد اعمال برخی محدودیت‌‌های اینترنتی در این منطقه، بسیاری از شهروندان به سراغ چنین سرویس‌هایی خواهند رفت اما با تکرار این مشکلاتی از این دست هویت آنها نیز به خطر خواهد افتاد.

ذخیره اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر در دیتابیسی ناامن توسط ۷ سرویس VPN رایگان

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *