قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > کدهای متن‌باز گیت هاب در خرانه آخرالزمانی قطب شمال ذخیره شد؛ منبعی برای آیندگان-اخبار IT

کدهای متن‌باز گیت هاب در خرانه آخرالزمانی قطب شمال ذخیره شد؛ منبعی برای آیندگان-اخبار IT

همانطور که گیت هاب وعده داده بود، مجموعه بی‌شماری از کدهای متن باز در «آرشیو جهانی قطب شمال»، زیر میلیون‌ها متر مکعب خاک منجمد ذخیره شد تا برای هزاران سال آینده محافظت شده و در اختیار توسعه دهندگان آینده قرار گیرد.

سال گذشته گیت هاب رسما اعلام کرد قصد دارد تمام کدهای متن بازش را در انباری در قطب شمال آرشیو کند. حالا این پلتفرم میزبانی کدهای برنامه نویسی این اقدام را به سرانجام رسانده تا نسل‌های آینده طی هزاران سال بتوانند به دستاوردهای این نسل و کدهای مورد نیازشان دسترسی داشته باشند. این اقدام قرار بود تا ماه فوریه به اتمام برسد، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، تا ژولای طول کشید.

گیت هاب برای این منظور از خدمات شرکت Piql استفاده کرده؛ به این ترتیب که ۲۱ ترابایت از داده‌ها روی ۱۸۶ حلقه فیلم Piql با اندازه میکروسکوپی نوشته و ذخیره شده که در شرایط سرما عمر بسیار طولانی خواهد داشت؛ این فیلم‌های آرشیوی حساس به نور را می‌توان توسط کامپیوتر یا با میکروسکوپ توسط انسان خواند.

600x120 کدهای متن‌باز گیت هاب در خرانه آخرالزمانی قطب شمال ذخیره شد؛ منبعی برای آیندگان اخبار IT
digiato کدهای متن‌باز گیت هاب در خرانه آخرالزمانی قطب شمال ذخیره شد؛ منبعی برای آیندگان اخبار IT 290x290 1 کدهای متن‌باز گیت هاب در خرانه آخرالزمانی قطب شمال ذخیره شد؛ منبعی برای آیندگان اخبار IT

dims w600 3 کدهای متن‌باز گیت هاب در خرانه آخرالزمانی قطب شمال ذخیره شد؛ منبعی برای آیندگان اخبار IT

همان گونه که گفته شد گیت هاب تلاش داشت تا قبل از ماه فوریه این فرآیند را تکمیل کند؛ اما با توجه به شیوع ویروس کرونا شرکت Piql امکان سفر به منطقه شمالی سوالبار در کشور نروژ را نداشت و بعد از آنکه مرزها دوباره باز شدند، در تاریخ ۸ ژولای ۲۰۲۰ (معادل با ۱۸ تیر) تمام فیلم‌های آماده شده به انبارهای قطب شمالی انتقال یافتند.

این مجموعه ارزشمند حالا در انباری در داخل یکی از معادن ذغال سنگ متروکه، زیر هزاران متر مکعب خاک منجمد نهفته شده. برای اینکه مشخص باشد هر کدام از کدها توسط چه کسی ارائه شده، گیت هاب برچسب‌هایی برای هر بخش تدارک دیده که در قسمت توضیحات حلقه فیلم‌ها قابل رویت است و توضیحات کامل توسعه دهنده را شامل می‌شود. حالا به عبارتی نام و نشان برخی از توسعه دهندگان نیز در قطب شمال ذخیره شده و شاید توسط نسل‌های هزاران سال آینده خوانده شود.

از داده‌هایی که در قطب شمال ذخیره می‌شوند، می‌توان به سورس کد اندروید و لینوکس، زبان‌های برنامه نویسی پلتفرم‌های وب، رمزارزها، ابزارهای هوش مصنوعی و نرم افزارهای متن باز اشاره کرد

کدهای متن‌باز گیت هاب در خرانه آخرالزمانی قطب شمال ذخیره شد؛ منبعی برای آیندگان

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *