قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز-اخبار IT

احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز-اخبار IT

عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی کشور از احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی طی ۴۵ روز آتی خبر داد. به گفته آقای هاشمی به موجب بخشنامه جدید بانک مرکزی تولیدکنندگان دیگر اجازه استفاده از ارز اشخاص یا ارز حاصل از صادرات غیر را ندارند و همین مساله میتواند منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی شود.

این بخشنامه کلیه واحدهای صنفی را ملزم نموده که ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما به ثبت برسانند و سپس واحدهای تولیدی برای تهیه ارز مورد نیاز خود در این سامانه ثبت نام می کنند تا براساس نوبت ارز به آنها تخصیص داده شود.

حالا اما به گفته دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی کشور بانک مرکزی با صدور این بخشنامه فرایند ثبت اظهارنامه صادراتی (یا همان کوتاژ) متوقف شده که این مساله تامین ارز برای واحدهای تولیدی را با مشکل جدی روبرو کرده است.

600x120 احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز اخبار IT
290x290 HONOR Banner 1 احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز اخبار IT 290.290 احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز اخبار IT

هاشمی با اشاره به محدودیت تامین و تخصیص ارز به اقلام وارداتی مورد نیاز تولید در صنعت لوازم خانگی، وضعیت واحدها را بحرانی توصیف کرد و گفت: در صورت ادامه این شرایط احتمال دارد تولید واحدهای لوازم خانگی تا ۴۵ روز دیگر متوقف شود.

به گفته این مقام مسئول گروه کالایی قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی باید ارز نیمایی دریافت کنند، با این حال، در سال جاری تنها ۲۵ درصد نیاز این صنعت از طریق سامانه نیما و مابقی از ارز اشخاص تامین شده است.

N83019726 72523729 احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز اخبار IT

هاشمی در ادامه اظهار داشت که هدف بانک مرکزی از این امر کنترل نرخ ارز بوده اما او باور دارد که چنین سیاستی منجر به بحران جدی برای صنعت کشور خواهد شد.

وی همچنین افزایش قیمت و مشکلات تامین مواد پتروشیمی و ورق فولادی را از دیگر مشکلات تولید لوازم خانگی عنوان کرد و از توقف تولید برخی واحدهای یخچال‌سازی در روزهای اخیر خبر داد و علت آن را مشکل در تامین مواد پتروشیمی مورد نیاز دانست.

روشن است که ادامه فعالیت واحدهای تولیدی بستگی به میزان ذخیره مواد اولیه آنها دارد و هاشمی ضمن اشاره به این نکته اظهار داشت با ادامه روند کنونی در زمینه تامین ارز و محصولات پتروشیمی، احتمال توقف فعالیت واحدهای تولید یخچال حداکثر تا ۲۰ روز آینده و واحدهای لوازم خانگی حداکثر تا ۴۵ روز آینده وجود دارد.

با خروج تولیدکنندگان خارجی لوازم خانگی از بازار کشورمان بار تولید این محصولات بر دوش شرکت های داخلی افتاد و حالا به نظر می رسد که به خاطر مشکلاتی از جمله عدم تخصیص ارز و کمبود مواد اولیه بحرانی جدی در بازار لوازم خانگی در راه باشد.

احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *