پنج‌شنبه , 29 اکتبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد-اخبار IT

ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد-اخبار IT

ماهیت ماده ژل مانندی که ماه‌نورد چینی Yutu-2 شهریور ماه سال قبل در نیمه پنهان ماه کشف کرد، سرانجام مشخص شد. محققان با تحلیل تصاویر این ماده و مقایسه آن‌ها با نمونه سنگ‌های آورده شده به زمین از مأموریت آپولو می‌گویند این ماده همانطور که پیش بینی می‌شد از جنس سنگ است.

به گزارش ScienceAlert، فضاپیمای Chang’e 4 چین ژانویه سال ۲۰۱۹ به اولین فضاپیمایی تبدیل شد که در نیمه پنهان قمر زمین فرود می‌آید. چند ماه بعد چین مدعی شد ماه‌نورد این فضاپیما که Yutu-2 نام دارد، ماده‌ای «ژله مانند» در بستر یکی از دهانه‌های برخوردی ماه پیدا کرده است. محققان چینی آن را «ماده رنگی مرموز» توصیف کرده و دنیای علم را در شوک فرو بردند.

Glistening Gel Like Substance on Far Side of The Moon Finally Identified 2 ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد اخبار IT

600x120 ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد اخبار IT
290x290 HONOR Banner 1 ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد اخبار IT 290x290 ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد اخبار IT

حال نزدیک به یک سال پس از کشف این ماده، گروهی از محققان چینی با تحلیل داده‌های ماه‌نورد Yutu-2 می‌گویند این ماده احتمالاً به دلیل ذوب شدن مواد پس از برخورد شهاب سنگ و یا فوران آتشفشان‌های سطح ماه به وجود آمده است. به گفته محققان این ماده شباهت زیادی به دو نمونه از سنگ‌هایی دارد که در مأموریت‌های آپولو ۱۵ و ۱۷ به زمین آورده شدند.

محققان چینی می‌گویند تحلیل تصاویر گرفته شده از دوربین‌های ماه‌نورد Yutu-2 نشان می‌دهد که این ماده عمدتاً از پلاژیوکلازها (حدود ۴۵ درصد)، پیروکسن (۷ درصد) و الیوین (۶ درصد) تشکیل شده که به وفور در سطح ماه یافت می‌شوند. محققان همچنین رنگ این ماده را سبز تیره و ابعاد آن را به طور تقریبی ۵۲ در ۱۶ سانتی متر تخمین زده‌اند.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که این ماده احتمالاً حین برخورد شهاب سنگ با سطح ماه به وجود آمده است. برخورد شهاب سنگ سبب ذوب شدن قسمتی از سنگ‌پوشه شده و ترکیب آن با سنگ پوشه ذوب نشده سبب شکل گیری نوعی بِرش (Breccia) شده است.

ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *