چهارشنبه , 1 آوریل 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی-اخبار IT

نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی-اخبار IT

هواوی نووا 5T جدیدترین گوشی قدرتمند این شرکت در بازار کشورمان است که با مزایای متعدد از جمله دوربین های حرفه ای شناخته می شود. قبلاً این گوشی را در دیجیاتو بررسی کرده ایم و حالا می خواهیم نگاه دقیق تری به قابلیت های دوربین این گوشی داشته باشیم.

مشخصات دوربین هواوی نووا 5T

Digipic HuaweiNova5T 01 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

ماژول اصلی گوشی جدید هواوی از 4 دوربین بهره می برد که البته فقط دو تای آنها واقعاً کاربرد دارند. دوربین عمق سنج کار زیادی انجام نمی دهد و عکاسی با دوربین ماکرو هم به خاطر فوکوس ثابت و سنسور بسیار کوچک، نتیجه چندان مطلوبی ندارد. در ادامه مشخصات این چهار دوربین را می بینید.

  • دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی، سنسور 1/2.0 اینچی، ضریب اف 1.8، فوکوس خودکار PDAF
  • دوربین فوق عریض 16 مگاپیکسلی، سنسور 1/3.1 اینچی، ضریب اف 2.2
  • دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی، سنسور 1/5.0 اینچی، ضریب اف 2.4
  • دوربین عمق سنج 2 مگاپیکسلی، ضریب اف 2.4

رابط کاربری

رابط کاربری دوربین هواوی نووا 5T مثل اکثر گوشی های دیگر این شرکت، ساده و کاربردی طراحی شده است. حالت های اصلی مثل شب، پرتره، عکس و ویدیو روی نوار پایینی قرار گرفته اند و تنظیمات مروط به آنها روی نوار بالایی دیده می شود. با فعال کردن گزینه AI در نوار بالا می توانید همه چیز را به هوش مصنوعی بسپارید. طبق تجربه ما، معمولاً مشکلی پیش نمی آید و می توانید به AI اعتماد کنید.

HuaweiNova5T CamUI01 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

از طریق گزینه More در نوار پایین می توانید به دیگر حالت های عکاسی برسید که البته کاربرد خیلی زیادی ندارند. عکاسی حرفه ای با تنظیمات دستی، فیلمبرداری فوق آهسته و حالت HDR از گزینه های کاربردی این قسمت هستند. دسترسی به دوربین ماکرو هم از اینجا ممکن است.

HuaweiNova5T CamUI02 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

منوی تنظیمات هم گزینه خاصی ندارد و یک سری قابلیت های پایه را در اختیارتان می گذارد. می توانید رزولوشن عکس یا ویدیو را تغییر دهید، خطوط راهنمای کادربندی را فعال کنید یا واترمارک اختصاصی هواوی را به عکس هایتان اضافه نمایید، که قطعاً این کار را نخواهید کرد.

48 مگاپیکسلی یا 12 مگاپیکسلی؟

نووا 5T از سنسور 48 مگاپیکسلی با ساختار Quad Bayer بهره می برد، یعنی در حالت عادی هر 4 پیکسل با یکدیگر ترکیب شده و عکس 12 مگاپیکسلی تولید می کنند. در این حالت با افزایش اندازه مؤثر هر پیکسل، بازه دینامیکی افزایش یافته و جذب نور هم افزایش می یابد. با این حال از طریق منوی تنظیمات می توانید رزولوشن کامل (48 مگاپیکسل) را انتخاب کنید. گزینه دیگری به نام AI Ultra Clarity هم در منو وجود دارد. تفاوت این دو حالت 48 مگاپیکسلی را در تصویر زیر می بینید (ابتدا سایز اصلی و سپس کراپ 100 درصد):

Nova5T 48MP 11 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T 48MP 12 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

همان طور که می بینید بین این دو حالت -حداقل در تست های ما- تفاوتی وجود ندارد و نیاز نیست درگیر انتخاب آنها بشوید. اما آیا عکس های 48 مگاپیکسلی جزئیات بیشتری نسبت به عکس 12 مگاپیکسلی دارند؟ پاسخ به این سؤال مثبت است. به عکس زیر دقت کنید.

Nova5T 48MP 13 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

می بینید که اگر هر دو عکس را به یک اندازه بزرگ کنیم، عکس 48 مگاپیکسلی جزئیات بیشتری دارد و عکس 12 مگاپیکسلی کمی آبرنگی شده، اما بعید است که بخواهید کادرتان را تا این اندازه کراپ کنید. در ابعاد استاندارد و عادی، تفاوت بین این دو عکس با چشم عادی قابل تشخیص نیست. تفاوت برای حافظه داخلی گوشی شما اما بیشتر از اینهاست. عکس 12 مگاپیکسلی حدود 4 مگابایت حجم دارد ولی عکس 48 مگاپیکسلی حدود 13 مگابایت. بنابراین پیشنهاد ما این است که رزولوشن 12 مگاپیکسلی را انتخاب کنید. اگر نیاز به کادر بسته تری داشتید، زوم 2 برابری روی سنسور اصلی همان کار را انجام می دهد، حتی شاید بهتر.

با کدام لنز ماکرو بگیریم؟

نووا 5T یک دوربین اختصاصی 2 مگاپیکسلی برای عکاسی ماکرو یا به قول هواوی «سوپر ماکرو» دارد. عکاسی با این دوربین به خاطر سنسور کوچک و فوکوس ثابت کار سختیست. معمولاً عکس ها با نویز زیادی همراه است و با اندکی جابجا شدن دست، فوکوس از دست می رود. چند نمونه عکس ماکرو را در ادامه می بینید.

می بینید که حتی در روشنایی روز هم مقادیری نویز داخل عکس دیده می شود. اما راه بهتری هم برای عکاسی ماکرو وجود دارد: استفاده از سنسور اصلی. فوکوس خودکار، گشودگی دیافراگم و قابلیت کراپ به شما کمک می کند تا عکاسی از سوژه های نزدیک را با کیفیت بهتری انجام دهید. برای مقایسه، تصاویر زیر را ببینید.

Nova5T Macro11 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Macro12 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

عکس های ماکرو دوربین اصلی (با زوم 2 برابری) نویز کمتری دارند، بوکه زیباتری تحویل شما می دهند و نهایتاً اینکه عکاسی با دوربین اصلی به مراتب ساده تر از دوربین ماکرو است. بنابراین پیشنهاد می کنیم بیخیال دوربین ماکرو بشوید، شاید هواوی هم بیخیال شود.

دوربین اصلی

دوربین اصلی نووا 5T با سنسور نیم اینچی 48 مگاپیکسلی، ابزار اصلی شما برای عکاسی محسوب می شود. با این دوربین می توانید در تمام شرایط عکس 12 مگاپیکسلی باکیفیتی ثبت کنید؛ در مواقع نیاز با زوم 2 برابری بدون افت کیفیت، کادر بهتری ببندید؛ فوکوس فوق العاده سریع هم در اکثر مواقع به کمکتان می آید.

در روشنایی روز، عکس گرفتن با نووا 5T کاری ندارد؛ کافیست کادر را انتخاب کنید و دکمه شاتر را بفشارید. همان طور که گفتیم زوم دوبرابری بدون افت کیفیت روی سنسور اصلی هم برای کادربندی بهتر به کار می آید. البته توجه داشته باشید که در کراپ 100 درصد، عکس های 2x کمی آبرنگی شده و جزئیات را از دست می دهند. در عکس زیر این موضوع به وضوح قابل مشاهده است.

Nova5T 2X Crop نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

فعال کردن حالت HDR از منوی More تفاوت چندانی روی عکس های دوربین اصلی نمی گذارد و هوش مصنوعی می تواند وظیفه خودش را به خوبی انجام دهد. البته در مجموع عملکرد HDR گوشی فوق العاده نیست، ضمن اینکه زوم دو برابری تا حد زیادی بازه دینامیکی را کاهش می دهد.

Nova5T HDR02 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

در مجموع کیفیت تصاویر دوربین اصلی نووا 5T در روشنایی روز فوق العاده است و به ندرت پیش می آید که عکس مطابق میلتان از آب درنیاید.

Nova5T Camera Day01 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera Day02 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera Day03 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera Day04 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

نووا 5T در محیط داخلی هم ناامیدتان نمی کند و در اکثر شرایط عکس بدون نویز تحویلتان می دهد. فوکوس در محیط داخلی هم بسیار خوب عمل می کند و اگر محیط نورپردازی خوبی داشته باشد، بوکه های چشم نوازی را در عکس خواهید دید. جزئیات عکس ها در محیط داخلی کاملاً راضی کننده است. برای نمونه می توانید عکس زیر و برش 100 درصد بخش هایی از آن را ببینید.

Nova5T Camera Inside01 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera Inside01Crop نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

نووا 5T در محیط داخلی وایت بالانس را با دقت تنظیم می کند و رنگ های گرمی را به تصویر می کشد. البته گاهی اوقات رنگ ها کمی بیش از حد اشباع می شوند اما خروجی کار، کاملاً چشم نواز خواهد بود.

Nova5T Camera Inside02 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera Inside03 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera Inside04 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera Inside05 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

عکاسی شبانه یکی از نقاط قوت اصلی نووا 5T محسوب می شود. این گوشی با سنسور بزرگ و فناوری ترکیب چهارگانه پیکسل ها، عکس گرفتن در محیط تاریک را به کاری لذت بخش تبدیل می کند. البته طبیعیست که جزئیات عکس ها در شب به مراتب کاهش می یابد. این موضوع در کراپ 100 درصد مشخص می شود.

Nova5T Camera NightCrop نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

اگر نور محیط واقعا کم باشد یا به جزئیات بیشتری نیاز داشته باشید، باید حالت اختصاصی عکاسی شبانه یا Night Mode را انتخاب کنید. در این حالت هوش مصنوعی به کمک شما آمده و با سنجش نور محیط، چندین عکس با نوردهی های مختلف می گیرد و سپس با ترکیب آنها، خروجی جذابی را حاصل می کند. در این حالت حتی تا 10 ثانیه هم می توانید روی دست و بدون نیاز به پایه، عکاسی کنید و خروجی بدون لرزشی را ثبت نمایید.

Nova5T Camera NightMode02 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

در حالت Night می توانید مقدار حساسیت (ISO) و زمان نوردهی را به دلخواه تنظیم کنید. البته به دلایل نامشخص با تنظیم دستی زمان نوردهی، لرزش های دست در خروجی نهایی آشکار می شود و باید گوشی را روی سطح یا پایه نگهدارنده ثابت کنید. این مشکل در حالت های اختصاصی مثل Light Painting و Traffic Trail هم وجود دارد. البته با آزمون و خطا و کمی تمرکز، می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

Nova5T Camera LightTrail01 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

عکاسی شبانه به تمرین و صبر و حوصله نیاز دارد. اگر به این سبک علاقه دارید می توانید مطمئن باشید که نووا 5T نیاز شما را تا حد زیادی برآورده خواهد کرد. در واقع عکس های این گوشی در محیط های تاریک اختلاف زیادی با پرچمداران بازار ندارد.

Nova5T Camera NightMode03 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera NightMode04 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera NightMode05 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera NightMode06 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

حالت پرتره یا اپرچر هم عملکرد قابل قبولی دارد و حتی در شلوغ ترین صحنه ها، می تواند سوژه را از پس زمینه جدا کند. جالب اینجاست که نووا 5T حتی بدون دوربین عمق سنج هم می تواند به شکل هوشمند این کار را انجام بدهد. البته خطاهای جزئی هم دیده می شوند. مثلاً در تصویر زیر، قسمتی از پله ها به درستی تشخیص داده نشده.

Nova5T Camera Aperture01 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

گوشی در حالت پرتره با تشخیص چهره، کمی دقیق تر عمل می کند و افکت بوکه زیبایی را به تصاویر اضافه می نماید. در عکس زیر می بینید به جز بخش اندکی از موها، مابقی سوژه به خوبی از زمینه جدا شده است.

Nova5T Cam21 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

دوربین فوق عریض

دوربین فوق عریض به یکی از ملزومات عکاسی با موبایل تبدیل شده و نووا 5T هم از چنین دوربینی با سنسور 16 مگاپیکسلی بهره می برد. در روشنایی روز، کیفیت عکس های این دوربین با دوربین اصلی تفاوت چندانی ندارد و از نظر جزئیات، نورسنجی و غنای رنگ شاهد عملکرد بسیار خوبی هستیم. هوش مصنوعی این گوشی به خوبی اعوجاج لبه های تصویر را اصلاح می کند. اگرچه با این کار مقداری از وسعت دید را از دست می دهید اما عناصر گوشه های کادر کش نمی آیند.

Nova5T Camera UltraWide01 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide02 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide03 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide04 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

در فضای داخلی هم شاهد کارآیی مطلوب دوربین فوق عریض نووا 5T هستیم و معمولاً عکس ها بدون نویز و با رنگ و لعاب مناسب به ثبت می رسند.

Nova5T Camera UltraWide05 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide06 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide07 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار ITNova5T Camera UltraWide08 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

عکاسی شبانه با دوربین فوق عریض این گوشی چندان دلچسب نیست، چون معمولاً با نویز زیاد و جزئیات پایین روبرو هستیم. البته نایت مود تا حدی این موضوع را جبران می کند ولی برای ثبت عکس خوب در شب به صبر و حوصله زیادی نیاز خواهید داشت.

Nova5T Camera UltraWide09 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide10 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide11 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT Nova5T Camera UltraWide12 نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی اخبار IT

جمع بندی

هواوی نووا 5T با الهام از پرچمدارانی مثل پی 30 پرو، امکانات عکاسی قابل قبولی را به عنوان یک میان رده پریمیوم در اختیار شما می گذارد. البته ماژول دوربین چهارگانه را خیلی جدی نگیرید. در واقع مثل اکثر گوشی های بازار، شما یک دوربین اصلی بسیار با کیفیت دارید که 90 درصد مواقع از آن استفاده خواهید کرد. دوربین فوق عریض در نور کافی به کار می آید ولی در دیگر شرایط، احتمالاً کیفیت بهتر عکس را به زاویه دید فوق عریض ترجیح خواهید داد.

نگاهی به عملکرد هواوی نووا 5T در حوزه عکاسی

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *