چهارشنبه , 1 آوریل 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم-اخبار IT

روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم-اخبار IT

بیمه بیکاری در سال ۹۸ به دلیل رکود در بازار و تعطیل شدن کارگاه های تولیدی و خدماتی بخش خصوصی و خصولتی، باری مضاعف بر دوش سازمان تامین اجماعی قرار داده است. سازمان تامین اجتماعی با کمبود منابع مالی به منظور پرداخت حقوق ماهانه به بیش از ۲ میلیون مستمری بگیر و بازنشسته روبرو است و صدها میلیارد تومان نیز از دولت طلبکار است.

صحبت ها درباره ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی تا سال ۱۴۰۴ هجری شمسی جدی است. اما به هر حال، سازمانی با میلیون ها بیمه پرداز ماهانه و پرتفویی قدرتمند در بازار بورس ایران، می تواند همچنان با مدیریت اثربخش و شفاف، پاسخگوی نیازهای رفاهی ودرمانی بیمه شدگانش باشد.

در روزگار کرونایی اقتصاد ایران که هر روز خبر تعطیل شدن یا تعدیل نیروی منابع  انسانی شرکت ها و موسسات به خصوص فعالان صنعت گردشگری به گوش می رسد، بیمه بیکاری، یکی از ابزارهای بیمار شدگان در روزگار کرونایی و بیکاری است. بیش از ۲۳۰ هزار نفر جمعیت مقرری بگیران بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی است و به نظر می رسد در سال ۱۳۹۹ به این جمعیت اضافه شود.

برای دریافت بیمه بیکاری که یکی از حقوق کارگران در قالب قانون کار و قانون تامین اجتماعی است، شما بایستی بیمه شده اجباری باشید. مهم نیست در خانه کار می کردید یا در کارگاه یا در پروژه  برون مرزی یا در اداره. طبیعت کار شما، ربطی به مشمولیت بیمه بیکاری ندارد.

شرط دریافت بیمه بیکاری این است که شما بیمه پرداز اجباری باشید نه خویش فرما یا صاحب مشاغل آزاد. شما بایستی کارگر یک کارگاه ثبت شده در یکی از شعب تامین اجتماعی در سراسر کشور بوده و کارفرما، شما را بیمه کرده و هزینه بیمه ماهانه را از شما کسر و به حساب تامین اجتماعی واریز کرده باشد.

میلیون ها نفر در ایران، بیمه شده اجباری هستند. یعنی کارمند یا کارگر یک کد کارگاه هستند. از نظر تامین اجتماعی و قانون کار، مدیرعامل تا کارگر، کارگر محسوب می شوند. لذا مشمول بیمه بیکاری هستند. فردی با سابقه بیمه ۱۰ ساله، در صورتی که مجرد باشد، حداقل ۱۲ ماه بیمه بیکاری دریافت خواهد کرد. متاهلین نیز تعداد ماه بیش تری به نسبت مجردین، بیمه بیکاری دریافت خواهندکرد.

اما چگونه بیمه بیکاری بگیریم؟

برای دریافت بیمه بیکاری، شما بایستی بیمه شده اجباری یک کارگاه ثبت شده در یکی از شعب تامین اجتماعی در ۳۱ استان کشور باشید. مهم نیست در داخل یا خارج از کشور کار کرده باشید، مهم آن است که به صورت ناخواسته، از کار بیکار شده باشید. برای همین، تامین اجتماعی از شما درخواست می کند تا نامه عدم نیاز کارفرما را به همراه مدارک درخواست بیمه بیکاری، تسلیم کنید.

در نامه عدم نیاز کارفرماباید قید شده باشد که آقا یا خانم . ..  از تاریخ . . . تا تاریخ . .. .  در موسسه/شرکت . . ..  با موضوع . . . .  مشغول به کار بوده و به دلیل . . . . ..  از این تاریخ . . . . .  به حضورش در مجموعه نیاز نیست. نامبرده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری طبق ضوابط قانون کار، معرفی می شود.

به این نامه، بایستی رونوشت قرارداد کارگر و کارفرما هم ضمیمه شده است. نیازی به ضمیمه کردن فیش حقوق و گواهی مرخصی ها و استعلاجی ها و امثالهم نیست.  شما از زمان بیکار شدن، حداکثر ۳۰ روز مهلت دارید تا خود را به دفاتر کاریابی رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محدوده محل اشتغال خود معرفی کنید.

قبلا بایستی به ادارات کل استان محل اشتغال مراجعه می کردیم، اما اکنون به دفاتر کاریابی مراجعه می کنید. در دفاتر کاریابی، رونوشت قرارداد، اصل نامه عدم نیاز کارفرما، رونوشت کارت ملی و شناسنامه شما، رونوشت آخرین مدرک تحصیلی و رونوشت دفترچه بیمه شما دریافت می شود و اسکن می گردد. حدود ۷۰۰ هزار ریال نیز طبق تعرفه های وزارت کار، از شما بابت دریافت مدارک، اخذ می شود.

به شما فرم ثبت نام داده می شود تا مشخصات هویتی، مشخصات کارفرما،نشانی محل سکونت و شماره تلفن خود را وارد کنید. همه این مدارک، اسکن می شود.

مدارک اسکن شده به صورت سیستمی از طریق دفتر کاریابی به اداره کار استان محل اشتغال شما ارسال می شود و پس از مدت کوتاهی، پیامکی برای شما ارسال می شود که خود را به فلان شعبه تامین اجتماعی معرفی کنید.

اکنون باید با مدارکی که به دفترکاریابی تحویل دادید و اصل آن ها نزد شما محفوظ است، به واحد نامنویسی شعبه مراجعه کرده و فرم درخواست بیمه بیکاری دریافت کنید.

سوابق تامین اجتماعی شما از طریق سیستمی، استعلام وپرینت و مهر می شود و ضمیمه مدارکی که به دفتر کاریابی تحویل دادید، خواهد شد.

نامه ای صادر می شود با عنوان: تعین میزان استحقاق (نظر هیات  بیمه کنندگان بیمه بیکاری)

در این نامه همانطور که در عکس زیر آمده است، مشخص شده است که شما،  جمعا دارای ….. روز سابقه بوده و از تاریخ  . . .  تا تاریخ . . . ..  مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری به مدت . . . .ماه هستید. اگر قبلا سابقه دریافت بیمه بیکاری داشتید نیز، در نامه قید می شود.

%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF 2 روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم اخبار IT

تصویر نامه میزان استحقاق بیمه بیکاری که توسط شعبه تامین اجتماعی صادر می شود

سپس حکم بیمه بیکاری برای  شما صادر می شود که در عکس زیر مشاهده می کنید. مبلغ مقرری ماهانه بیمه بیکاری بر اساس حقوق چند ماه پیش از بیکاری شما محاسبه می شود. اگر حداقل حقوق سال ۹۸ برای شما پرداخت شده است و بر اساس آن، بیمه پرداز بودید، بیمه بیکاری شما در سال ۹۸، ماهانه ۱۵ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۶۴۸ ریال خواهد بود. هر چقدر  بیش از حداقل حقوق پرداخت کرده باشید، مقرری بیمه بیکاری شما بیشتر خواهد بود.

%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF 3 روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم اخبار IT

تصویر حکم بیمه بیکاری صادر شده در سال ۹۸ و ریز محاسبات انجام شده

حال باید با این نامه ها،دوباره به دفتر کاریابی  مراجعه کنید و حضور و غیاب شوید. حضور و غیاب مقرری بگیران بیمه بیکاری، به صورت الکترونیکی است. یعنی اثرانگشت الکترونیکی از شما گرفته می شود. اما در دوران کرونا، روش سنتی انجام می شود.

%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF 4 روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم اخبار IT

تصویر سیستم نوبت دهی سامانه بیمه بیکاری که دفتر کاریابی صادر می کند

شما بایستی هر از چند گاهی که سیستم اعلام می کند، به اداره کاریابی مراجعه کرده و حضور  و غیاب شوید. عدم حضور شما، منجر به قطع بیمه بیکاری خواهد شد. برای دریافت مقرری بیمه بیکاری ، بایستی شماره کارت بانک رفاه کارگران خود را به شعبه تامین اجتماعی اعلام کنید.

یادتان باشد که بیمه بیکاری، سوابق بیمه پردازی شما را منفی نخواهد کرد و مدت پرداخت بیمه بیکاری به شما، به سوابق  بیمه شما اضافه می شود. یک فرد مجرد در عرض ۳۰ سال، می  تواند ۳۶ ماه بیمه بیکاری بگیرید.

jivo98687 1 روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم اخبار IT
tourekish روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم اخبار IT
روزیاتو: آنچه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بدانیم

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *