قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا-اخبار IT

نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا-اخبار IT

کوئنیگزگ ابرخودرو ساز سوئدی با معرفی مدل کوئنیگزگ گمرا به عنوان جدیدترین محصول خود توجه های بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده است. این ابرخودرو 4 نفره هیبریدی توانایی رسیدن به حداکثر سرعت 400 کیلومتر بر ساعت را دارد اما جالب ترین بخش این ابرخودرو قوای محرکه آن است.

موتور 2 لیتری 3 سیلندر مجهز به دو توربوشارژر توانایی تولید 600 اسب بخار نیرو را دارد که معادل 300 اسب بخار به ازای هر لیتر است که بیش از هر خودروی شهری دیگر است.

این موتور عاری از سوپاپ و میل سوپاپ مرسوم در موتورهای احتراق داخلی است و به جای آن شرکت دیگر کوئنیگزگ با نام Freevalve از یک سیستم پنوماتیکی استفاده کرده است.

hono35480 نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا اخبار IT 290290 نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا اخبار IT

8528f83bd7d57f81 org 1584049198 نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا اخبار IT

کوئنیگزگ به دو هدف اصلی از این موتور استفاده کرده است. اول سبک تر کردن بیش از پیش قوای محرکه به دلیل استفاده از 3 موتور الکتریکی و بسته بزرگ باتری و دیگری فضای هرچه بیشتر برای سرنشینان از آنجا که با یک ابرخودرو 4 نفره طرف هستیم.

کوئنیگزگ برای تولید این قدرت از پیستون ها با سایز بزرگ 95 میلی متر و کورس 93.5 میلی متری  استفاده کرده است با این وجود حداکثر قدرت در دور 7500 rpm بدست می آید و این موتور توانایی دور خوردن تا 8500 rpm را نیز دارد. حداکثر گشتاور این موتور نیز به 600 نیوتن متر می رسد.

دو خروجی اگزوز برای هر سیلندر در نظر گرفته شده است که هر کدام به توربوهای با سایز کوچک و بزرگ متصل می شود.

898187046360936b org 1584048917 نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا اخبار IT

سوپاپ های پنوماتیکی به صورت کاملا مستقل از یکدیگر کار می کنند و به طور مثال در سرعت های پایین تنها یکی از سوپاپ های هوا باز می شود و دیگری کاملا بسته است.

همچنین این سیستم می تواند در هر دو سیکل رایج موتورهای احتراق داخلی یعنی اتو و میلر کار کند. این تنها بخش شگفت انگیز ماجرا نیست به لطف این سیستم موتور می تواند به صورت دو زمانه نیز تا دور 3000 rpm کار کند در نتیجه صدای تولیدی آن شبیه به یک موتور 6 سیلندر خطی می شود. گرچه کوئنیگزگ هنوز این سیستم را تست نهایی نکرده است اما از نظر تئوری تغییر سیکل کاری موتور امکان پذیر است.

gemera drivetrain top 1584049057 600x400 نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا اخبار IT

کوئنیگزگ قصد دارد تا با شرکت هوش مصنوعی تگزاس در زمینه تولید نرم افزار مورد نیاز برای موتورهای Freevalve همکاری کند. در واقع این نرم افزار توانایی یادگیری برای افزایش بهره وری بیشتر این سیستم را خواهد داشت.

همچنین این موتور توانایی کار با هر 4 مدل سوخت اتانول، بوتانول، الکل و متانول را علاوه بر بنزین دارد. کوئنیگزگ معتقد است که گرچه این سیستم قیمت بیشتری به نسبت سیستم رایج سوپاپ و میل سوپاپ دارد اما از مواد خام کمتری در ساخت آن استفاده شده است و با توجه به کارکرد بسیار هوشندانه آن دوست دار محیط زیست نیز است.

Koenigsegg Gemera 2021 1280 0d نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا اخبار IT

این موتور دقیقا در پشت اتاق قرار گرفته است و سیستم انتقال قدرت مستقیم آن می تواند نیرو را علاوه بر چرخ های عقب به چرخ جلو نیز ارسال کند و خبری از گیربکس های رایج در آن نیست. همچنین دو موتور الکتریکی نیز در محور جلو قرار دارند و موتور الکتریکی دیگر نیز بروی میل لنگ موتور احتراق داخلی قرار گرفته تا در نقش ژنراتور نقش ایفا کند. حداکثر قدرت این قوای محرکه پیچیده به 1700 اسب بخار می رسد.

نگاهی به فناوری موتور شگفت انگیز و بدون سوپاپ کوئنیگزگ گمرا

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *