قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند-اخبار IT

بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند-اخبار IT

[ad_1]

بعد از شرایط پر التهابی که بازار موبایل در این روزها طی کرده و باعث شکایات مختلفی از سوی نمایندگان رسمی این حوزه و حتی اعتراض کسبه پاساژ چارسو در عصر دیروز شده، بالاخره وزارت ارتباطات لیست نهایی شرکت‌هایی که توانسته‌اند برای واردات موبایل ارز دولتی بگیرند را منتشر ساخت. انتشار این لیست موضوعات جالبی را مطرح می‌کند که در ادامه باهمدیگر آن را کمی مورد کندوکاو قرار می‌دهیم.

photo 2018 06 25 10 57 40 بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند اخبار IT

اولین مساله نام شرکت نودیس پرداز است که در صدر لیست به چشم می‌خورد و مبلغی بیش از 26.5 میلیون یورو ارز دولتی به او تعلق گرفته است. نکته قابل توجه در فعالیت این شرکت اینست که تنها یک ماه از زمان صدور مجوز واردات موبایل به آن می‌گذرد و اعطای این مجوز در بحبوحه بازار ارز و بعد دریافت بیشترین مقدار ارز (حدودا روزی 1 میلیون یورو) شبهات زیادی را درباره دستان پشت پرده شرکت مذکور باقی می‌گذارد.

گوشی2 بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند اخبار IT

نکته جالب دیگر نیز بعد از نگاهی به سایت فروشگاه نودیس پرداز به دست می‌آید که با وجود دریافت این مبلغ هنگفت، کماکان هیچ کدام از مدل‌های گوشی در آن موجود نیست و همگی تگ ناموجود خورده‌اند. البته که طبق گفته بسیاری از فعالان این صنف و ادامه لیست منتشر شده، بسیاری از کالاها در گمرک مانده و هنوز همگی ترخیص نشده‌اند؟ ولی بعید به نظر می‌رسد که تمامی دستگاه‌های وارد شده توسط این شرکت پشت در گمرک مانده باشند.

گوشی5 بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند اخبار IT

نام دومی که در این لیست به چشم می‌خورد هم متعلق به شرکت هماهنگ پردازش هوشمند است که بازهم با ورود به سایت این شرکت (فروشگاه اینترنتی متعلق آن) با عدم وجودی تمامی مدل‌ها مواجه می‌شویم.

photo 2018 06 25 10 51 10 بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند اخبار IT

شرکت مدیاپردازش منطقه آزاد نیز که پیش‌تر در گفتگوی خود با دیجیاتو عنوان کرده بودکه بازار واردات خراب شده نیز در لیست منتشر شده رتبه سوم را دارد که بیش از 20 میلیون یورو ارز دولتی به آنها داده شده است. فروشگاه اینترنتی رسمی که در سایت قانونی این شرکت نیز وجود دارد، بازهم هیچ مدلی از موبایل‌ها برای خرید موجودی ندارد! این شرکت با فروشگاه اینترنتی دیجی کالا مشارکت قوی دارد و با اینکه تا دیروز تمامی موبایل‌های عرضه شده توسط مدیاپردازش در دیجی کالا قابل خرید بود ولی از امروز صبح، بسیاری از مدل‌ها از جمله آیفون‌های مختلف با وجود داشتن قیمت در صفحه اصلی فروشگاه، ناموجود اعلام می‌شوند.

گوشی55 بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند اخبار IT

شرکت پارس سام تل قشم که چیزی بیش از 18 میلیون ارز دولتی به او تعلق گرفته هم به همین منوال است و با نگاهی به سایت این مجموعه، بازهم شاهد اتمام موجودی تمامی گوشی‌های این شرکت هستیم.

گوشی3 بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند اخبار IT

نگاهی هم به اسامی انتهای لیست اگر داشته باشیم با موارد جالبی مواجه می‌شویم. به عنوان مثال شرکت آخر این لیست به نام شرکت مهندسی بازرگانی طنین انداز شهر پاک که تنها 8000 یورو ارز دولتی به او تعلق گرفته (معادل هشت عدد دستگاه آیفون ایکس) طبق گفته سایت خودش واردکننده رسمی گوشی‌های Gfive هست که سهم درصد بسیار ناچیزی در بازار ایران دارد و اصولا در هیچ سایت و فروشگاهی هم برای فروش پیدا نمی‌شود.

photo 2018 06 25 10 51 18 بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند اخبار IT

شرکت تحلیلگران هوشمند امید (تتاتل) نیز که خود را نماینده رسمی واردات محصولات اپل معرفی می‌کند کمی بیش از 100 هزار یورو ارز دولتی گرفته که با این مقدار قاعدتا توانسته در نهایت 100 الی 200 موبایل آیفون (اگر موارد دیگر اپل را در نظر نگیریم) وارد کند که این مقدار واردات برای یک شرکت کمی تا قسمتی غیرمنطقی است.

احتمالا اگر این لیست را تا انتها پیش برویم با موارد مشابه متعددی مواجه می‌شویم و بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی نظیر دیجی‌کالا و مقداد آی‌تی هم بیشتر موبایل‌های خود را با برچسب اتمام موجودی همراه کرده‌اند.

در هر حال شفاف سازی که وزیر ارتباطات، «محمدجواد آذری جهرمی» در ارائه این لیست انجام داده در نوع خود ستودنیست و احتمالا نشر این لیست، تبعات بیشتری را به همراه داشته باشد. باید صبر کرد و دید پیامدهای انتشار این لیست چگونه خواهد بود و این شرکت‌ها و فعالان این حوزه، چه واکنش‌هایی به آن خواهند داشت.

[ad_2] بزرگترین شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی هیچ کالایی برای فروش ندارند

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *