چهار شنبه , 27 مارس 2019
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > اختراع پنجاه ساله ناسا؛ فروسیال اسلحه جدید پزشکان برای مبارزه با سرطان-اخبار IT

اختراع پنجاه ساله ناسا؛ فروسیال اسلحه جدید پزشکان برای مبارزه با سرطان-اخبار IT

[ad_1]

ویژگی های منحصر به فرد ماده ای به نام فروسیال (Ferrofluid) آنچنان جالب و هیجان انگیز است که همواره انسان را به شگفتی وا می دارد. این ماده یک اختراع ۵۰ ساله است که ناسا قصد داشت از آن برای انتقال سوخت در فضا استفاده کند. حال قرار است از فروسیال برای مبارزه موثر با سرطان استفاده شود.

یک فروسیال از سه بخش اصلی تشکیل شده است. نانوذرات مغناطیسی از یک فلز، مانند اکسید آهن. یک پوشش خاص برای جلوگیری پشته شدن مواد و همچنین یک مایع آب پایه یا روغن پایه که کل مواد را در بر می گیرد. ویژگی بسیار جالب ماده مورد بحث آن است که در هر شرایطی می توان شکل و نحوه حرکت آن را با کمک یک میدان مغناطیسی کنترل نمود، بدون این که نیاز به پمپ یا اعمال هرگونه نیروی فیزیکی باشد.

kRGYC73 اختراع پنجاه ساله ناسا؛ فروسیال اسلحه جدید پزشکان برای مبارزه با سرطان اخبار IT

همان طور که اشاره شد نخستین فروسیال توسط یکی از مهندسین ناسا اختراع شده است. هدف آن بود که در شرایط جاذبه صفر و به کمک یک میدان مغناطیسی بتوان سوخت را به موتورهای جت رساند. گرچه در نهایت ایده مذکور به سرانجام نرسید، اما طی دهه های گذشته ده ها کاربرد دیگر برای فروفلوئیدها کشف شد.

حال محققین دانشگاه Northeastern به این فکر افتاده اند تا از خاصیت معجزه آسای ماده مورد بحث برای درمان موثرتر سرطان ها و یا دور زدن مقاومت های دارویی و حتی برقراری ارتباط میان سلول های عصبی در معلولین استفاده کنند. به کمک یک میدان مغناطیسی می توان مسیر حرکت داروها را در بدن به شکلی دقیق کنترل نمود و آن را به مقصد اصلی خود رساند، بدون این که نگرانی از بابت آسیب به سایر اندام ها وجود داشته باشند.

ferrofluid 01 600x335 اختراع پنجاه ساله ناسا؛ فروسیال اسلحه جدید پزشکان برای مبارزه با سرطان اخبار IT

تحقیقات مذکور گرچه در مراحل اولیه خود قرار دارد اما امید زیادی هست که در آینده نه چندان دور اثرات مثبت آن را در درمان بیماری ها مشاهده کنیم.

[ad_2] اختراع پنجاه ساله ناسا؛ فروسیال اسلحه جدید پزشکان برای مبارزه با سرطان

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *