قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > محققان دمای آب را در کمتر از یک ثانیه به صد هزار درجه سانتیگراد رساندند-اخبار IT

محققان دمای آب را در کمتر از یک ثانیه به صد هزار درجه سانتیگراد رساندند-اخبار IT

[ad_1]

متخصصان سوئدی با استفاده از یک لیزر قوی اشعه ایکس آزمایشاتی را روی حالت عجیبی از آب انجام داده اند.

تیمی از محققان «مرکز علوم لیزر» دانشگاه Uppsala سوئد با استفاده از پرتوی لیزری طی کمتر از یک «پیکو ثانیه» دمای آب را به صد هزار درجه سانتیگراد رسانده اند. پیکو ثانیه یکی از واحدهای SI و برابر با ۱۲-۱۰ ثانیه یا به عبارتی یک تریلیونم ثانیه است. این بازه زمانی آنقدر کوتاه است که ذهن توانایی تصور آن را ندارد.

در آزمایش مذکور یکی از قدرتمندترین لیزرهای اشعه ایکس دنیا به نام Linac Coherent Light Source در «لابراتوار شتاب دهنده ملی SLAC» آمریکا برای ارسال پرتوهای قوی و فوق کوتاه اشعه ایکس به آب بکار رفته است.

«کارل کالمن»، سرپرست این تحقیق فرایند تبخیر آب با استفاده از این لیزر را نسبت به حالت عادی کاملا متفاوت عنوان می کند. بر این اساس هنگام حرارت دادن آب با ابزارهای معمولی میزان تحرک مولکول ها رفته رفته افزایش می یابد اما این لیزر الکترون ها را از مولکول خارج کرده و تعادل شارژهای الکتریکی را نابود می کند:

پس از پرتاب لیزر نیروی دافعه سنگینی به اتم ها وارد شده و آنها را شدیدا وادار به حرکت می کند. در این شرایط آب در کمتر ۷۵ میلیون میلیاردم ثانیه به فاز تغییر حالت از مایع به پلاسما وارد می شود.

Plasma lamp touching محققان دمای آب را در کمتر از یک ثانیه به صد هزار درجه سانتیگراد رساندند اخبار ITپلاسما حالت چهارم ماده است که در آن الکترون ها از اتم ها جدا شده و حالتی از گاز دارای شارژ الکتریکی به جای مانده است.

هنگام تغییر حالت آب از مایع به پلاسما، چگالی حالت مایع حفظ می شود چرا که اتم ها زمان کافی برای حرکت ندارند. این حالت عجیب از آب به صورت طبیعی یافت نمی شود و محققان مدعی شده اند که حالت مذکور به پلاسمای روی خورشید شباهت داشته و دمای آن از هسته زمین بالاتر است.

[ad_2] محققان دمای آب را در کمتر از یک ثانیه به صد هزار درجه سانتیگراد رساندند

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *