قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > چین می‌خواهد علی بابا به وطن بازگردد-اخبار IT

چین می‌خواهد علی بابا به وطن بازگردد-اخبار IT

[ad_1]

 چین می‌خواهد علی بابا به وطن بازگردد اخبار IT

طی سال‌های گذشته، برترین شرکت‌های تکنولوژیک چینی وارد بازار پر رقابت بورس دنیا شده‌اند. Alibaba، Baidu و Tencent از جمله شرکت‌هایی هستند که جذب بازار بورس بین المللی  شده، سرمایه گذاری‌های هنگفتی انجام داده و سرمایه گذاران خارجی جذب کرده‌اند.

مقامان دولتی چین ولی از این شرایط راضی نیستند و قصد اعمال تغییر دارند. قوانین جدیدی توسط قانون گذاران چینی در حال طرح ریزیست تا شرکت‌های تکنولوژیک را به دامن وطن باز گرداند.  مقامات این کشور در گزارشی که پنجم مارس منتشر شده اعلام کردند که این کشور در حرکتی در جهت حمایت از شرکت‌های نوآور و خلاق، تصمیم دارد تا سهام این شرکت‌ها را در بازار بورس چین نیز برای عرضه قرار دهد.

شرکت Alibaba نیز قرار است به لیست بورس کشور چین بپیوندد و سرمایه گذاران این شرکت از این بابت بسیار هیجان زده هستند. اما در واقعیت، این اتفاق چیز خاصی برای جشن گرفتن ندارد!

رییس مشهور و با تجربه علی بابا، Jack Ma  به خوبی به جو سیاسی چین آگاه است: مقامات دولتی چین بارها از شرکت‌های بزرگ تکنولوژیک این کشور خواسته‌اند که فعالیت‌های سرمایه گذاری خود را به صورت داخلی و ملی ادامه دهند. شرکت‌هایی مانند علی بابا و Tencent، در خارج از خاک کشور چین هویت جا افتاده ای دارند اما با وجود اینکه در داخل خاک چین درآمدزایی بیشتری دارند ، سرمایه‌های کلان حاصل از این درآمدزایی را به خارج از کشور می‌فرستند و این برای مقامات چینی اصلا قابل قبول نیست.

قانون گذاران چینی در حال حاضر  در مورد شرکت‌هایی مانند علی بابا، تحت قراردادی به نام Depositary Receipt(نوعی قرارداد امنیتی در بورس اوراق بهادار چین) عمل می‌کنند که طبق این قرار داد به سرمایه گذاران اجازه داده می‌شود که سهام شرکت‌های خارجی ثبت شده را به صورت غیر مستقیم خریداری کنند. علی بابا نیز تحت قراردادی مشابهی به نام ADRs فعالیت می‌‌کند زیرا جزو لیست بورس آمریکا محسوب می‌شود.

شرکت‌علی بابا، حتی  با وجود اینکه سهامش روز سه شنبه به میزان 3.4درصد در بازار بورس آمریکا افزایش داشته است، اما تحت این قوانین جدید منفعت مستقیم خاصی کسب نمی‌کند و تنها می‌تواند سرمایه خود را در داخل خاک چین، ارزان‌تر به دست بیاورد و در بازار بورس چین نیز ارزشی فراتر از ارزش واقعی خود دریافت خواهد کرد اما هم زمان، تحت تسلط مستقیم دولت چین و قوانین آنها قرار میگیرد که در دراز مدت ممکن است برای این شرکت چالش برانگیز باشد.

در هر صورت بسیاری از تحلیل گران معتقدند که دولت چین بهتر بود به جای اجبار کردن این مدل به شرکت‌ها، آنها را با ارایه مشوق‌هایی به بازگشت به خانه ترغیب می‌کرد.

 

Alibaba
چین
Jack Ma
chinease Depositary Receipt
با هدف کنترل بیشتر بر این شرکت و سرمایه‌های آن
آی تی ایران
[ad_2] چین می‌خواهد علی بابا به وطن بازگردد

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *