قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند-اخبار IT

ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند-اخبار IT

[ad_1]

یک دفعه از پشت ویندوز بلند شدن و نشستن پای مک، برای تازه کارها کار چندان ساده و قابل هضمی نیست. این دو تفاوت های زیادی با هم دارند و جا به جایی میان آن ها مثل این می ماند که بخواهید نوکیا ۱۱۰۰ قدیمی خود را که حسابی به آن عادت کرده اید، کنار بگذارید و به سراغ یک موبایل اندرویدی بروید.

خب مسلما کنار آمدن با این همه تغییر کمی سخت است و باید کلی زمان بگذارید تا بتوانید بالاخره به پیش فرض ها و تنظیمات مک عادت کنید. به همین منظور در ادامه از پایه ای ترین این پیش فرض ها و تنظیمات برای تان می گوییم تا در صورت اتفاق افتادن این جا به جایی، خیلی احساس غربت نکنید.

۱) چگونه مک را روشن، ری استارت یا خاموش کنیم؟

خب روشن کردن مک کار چندان سختی نیست. به هر حال حتی اگر تا حالا اسم مک هم به گوش تان نخورده باشد با دیدن کلید آشنای پاور روی این کامپیوترها می فهمید که با فشردن آن سیستم شروع به کار می کند. جالب اینجاست که بدانید در صورت کرش کردن سیستم، می توانید با نگه داشتن این کلید مک را مجبور به خاموش شدن کنید.

Power icon the Noun Project 35084 1.svg  ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

برای خاموش یا ری استارت کردن و حتی بردن مک به حالت خواب نیز نیازی به انجام کار پیچیده ای ندارید. فقط کافیست به سراغ منوی اپل در سمت چپ بالای تصویر بروید تا در آن، این تنظیمات را ببینید. البته اگر از کاربران لپ تاپ های اپل هستید باید بگویم که کارتان خیلی راحت تر است و می توانید با بستن در آن ها سیستم را به حالت خواب ببرید.

۲) چطور در مک فایل ها را کپی، کات یا پیست کنیم؟

همانند ویندوز، راحت ترین کار برای کپی-پیست کردن فایل ها، راست کلیک کردن روی آن هاست. خیلی راحت با استفاده از راست کلیک روی فایل مورد نظر، گزینه کپی را انتخاب کرده و در مقصد با استفاده دوباره از راست کلیک پیست می کنید. البته این کار با استفاده از میانبرهای کیبوردی Cmd + C ‌(برای کپی کردن) و Cmd + V ‌(برای پیست کردن) خیلی راحت تر هم می شود.

copy macos ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

اما برخلاف چیزی که تا حالا گفتیم، کات کردن در سیستم عامل مک با ویندوز تفاوت های بسیاری دارد. در مک باید ابتدا فایل مورد نظرتان را کپی کرده و به پوشه ای که می خواهید آن را انتقال دهید بروید. سپس در فضای خالی پنجره مورد نظرتان راست کلیک کرده و کلید Option را نگه دارید.

move item here ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

حالا اگر خوب دقت کنید گزینه Move Item Here را خواهید دید که با کلیک روی آن فایل هایتان به مقصد مورد نظر کات می شود. البته می توانید تمام این مراحل را با استفاده از میانبر Cmd + Option + V دور بزنید و خیلی سریع تر فایل های خود را به جایی دیگر انتقال دهید.

۳) چگونه در مک راست کلیک کنیم؟

خب همه ما دیگر کار کردن با ماوس های دو کلیدی را بلد هستیم و نیازی به ارائه توضیحات اضافه نیست. البته اگر مجیک ماوس های اپل را که تنها یک کلید دارند هم در دست داشته باشید باز با مشکل چندانی رو به رو نخواهید بود و خیلی راحت می توانید نحوه کار کردن با آن ها را یاد بگیرید. با این حال کار کردن با مک بوک ها و مجیک ترک پد کمی متفاوت است و باید در آن ها از دو انگشت خود برای راست کلیک کردن استفاده کنید.

trackpad macpad ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

فقط کافیست دو انگشت خود را روی تاچ پد مک بوک ها بگذارید و کمی فشار دهید. سیستم عامل مک این کار را به عنوان راست کلیک کردن تفسیر می کند و ویژگی های مختص آن را در اختیارتان قرار می دهد. البته تنظیمات مربوط به ماوس و ترک پد نیز قابل تغییر هستند و می توانید به ترتیب به آن ها از طریق مسیرهای System Preferences > Mouse و System Preferences > Trackpad دست پیدا کنید.

۴) چطور در مک جستجو کنیم؟

اگر خوب دقت کنید، در سمت چپ بالای صفحه آیکون ذره بین را می بینید که با اجرای آن می توانید به جستجوی هر چیزی که روی مک تان وجود دارد بپردازید.

spotlight search currency ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

۵) چگونه در مک اسکرین شات بگیریم؟

چندین و چند راه مختلف وجود دارند که می شود به کمکشان در مک اسکرین شات گرفت. اما ساده ترین راهی که می توان به آن اشاره کرد، استفاده از میانبرهای کیبورد است. در این روش، فقط کافیست از میانبر Cmd + Shift + 3 استفاده کنید تا به کمک آن از تمام صفحه اسکرین شات گرفته شود.

capture grab timed ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

البته می توانید از طریق میانبر  Cmd + Shift + 4 کاری کنید که مک فقط از بخش خاصی از صفحه اسکرین شات بگیرد. البته به تمام این ویژگی ها از طریق ابزار Grab نیز می توان دست یافت. فقط کافیست مسیر Applications > Utilities را دنبال کنید تا از طریق Grab به چیزی که دنبالش هستید برسید.

۶) چطور در مک اپ اینستال یا آنینستال کنیم؟

برای نصب یا همان اینستال کردن اپ ها روی مک باید به سراغ فایل های DMG بروید و آن ها را دانلود کنید. سپس باید روی شان کلیک کنید و محتوای موجود در آن ها را بگیرید و داخل پوشه Applications سیستم بیندازید. پس از این کار، دیگر به فایل DMG اپلیکیشن مورد نظرتان نیازی ندارید و می توانید آن را از روی سیستم پاک کنید.

البته برخی از اپلیکیشن ها هم هستند که از PKG های نصب اتوماتیک پشتیبانی می کنند. نصب کردن این ها شبیه به اینستال کردن اپ ها روی ویندوز است. فقط کافیست روی فایل شان کلیک کنید و دسترسی های لازم را در اختیارشان بگذارید تا مراحل نصب آغاز شود.

install adobe cc ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

برای آنینستال کردن اپ ها نیز فقط کافیست آیکون یا پوشه برنامه مورد نظرتان را از فولدر Applications بگیرید و داخل Trash بیاندازید. به همین سادگی اپ مورد نظر از سیستم تان حذف می شود.

۷) چگونه روی مک فونت نصب کنیم؟

اگر فونتی با مک شما سازگار باشد، برای نصب آن نیازی به انجام کارهای پیچیده ندارید. فقط باید روی آن دابل کلیک کنید تا پیشنمایشی از فونت دانلود شده برای تان به نمایش درآید. پس از آن تنها با کلیک روی Install می توانید فونت مورد نظرتان را به جمع فونت های موجود در مک اضافه کنید.

fontbook ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

برای دسترسی به فونت بوک مک نیز می توانید از مسیر Applications > Utilities اقدام کنید و با ورود به آن، به گلچین کردن فونت های مورد علاقه خود بپردازید.

۸) چطور از ایردراپ برای ارسال فایل استفاده کنیم؟

برای ارسال فایل از آیفون به مک کافیست به صورت زیر اقدام کنید:

۱. ابتدا فایندر مک را به اجرا درآورید و از طریق آن روی شورتکات ایردراپ کلیک کنید.

۲. سپس از طریق آیفون خود، فایل مورد نظرتان را انتخاب کنید و کلید Share را بفشارید.

۳.  حالا منتظر بمانید که نام سیستم تان در زیر پنجره ایردراپ ظاهر شود.

۴. روی آن کلیک کنید تا انتقال آغاز شود.

برای ارسال فایل از مک به آیفون باید مسیر زیر را طی کنید:

۱. مطمئن شوید که ایردراپ آیفون تان روشن است و تنظیمات آن برای دسترسی بهتر روی «AirDrop Everyone» قرار داده شده.

۲. سپس از طریق مک، فایل مورد نظر را انتخاب و روی آن راست کلیک کنید. حال از مسیر Share > AirDrop، فایل را برای ارسال آماده کنید.

۳. آیفون تان که توسط مک شناسایی شد، روی نام آن کلیک کنید تا پروسه انتقال شروع شود.

۹) چگونه اسپلیت ویو مک را فعال کنیم؟

split view mac ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

مک دارای حالتی به نام Split View است که می توان به کمک آن تصویر را به چند بخش تقسیم کرد و کارهای مختلف را همزمان با هم پیش برد. فقط برای فعال کردن آن، ابتدا باید مسیر زیر را طی کنید:

۱. روی آیکون سبز رنگ «Full Screen» موجود در بالای پنجره ها کلیک کرده و برای چند ثانیه کلیک خود را نگه دارید.

۲.  پس از چند ثانیه پنجره مورد نظر را گرفته به سمت چپ یا راست تصویر ببرید.

۳. در سمت مخالف روی پنجره ای که می خواهید در آن قسمت از صفحه قرار بگیرد کلیک کنید تا اسپلیت ویو مک باقی کارها را انجام دهد.

۴.  برای خارج شدن از این حالت نیز کافیست یا کلید Esc را بفشارید یا دوباره روی آیکون Full Screen کلیک کنید.

۱۰) چطور کوکی های مک را پاک کنیم؟

safari cookies ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند اخبار IT

با فرض اینکه شما قرار است از سافاری روی مک استفاده کنید، کافیست برای پاک کردن کوکی ها، روی Safari در نوار منو بالای صفحه کلیک کنید و از مسیر آن به سراغ Preferences بروید. حالا در زیر بخش Privacy تب  Manage Website Data را انتخاب کنید تا لیستی از تمام کوکی های موجود در اختیارتان قرار بگیرد. در این جا می توانید کوکی ها را یک به یک یا به صورت دسته جمعی پاک کنید.

[ad_2] ده نکته ای که تازه کارها باید در مورد مک بدانند

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *