قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > محقق ایرانی برای نخستین بار موفق یه ایجاد پلاسما در فضای باز شد-اخبار IT

محقق ایرانی برای نخستین بار موفق یه ایجاد پلاسما در فضای باز شد-اخبار IT

[ad_1]

پلاسما یکی از جالب ترین موادی است که معمولا به شکل رعد و برق یا به صورت محبوس شده در لامپ ها و میدان های مغناطیسی وجود دارد، حالا اما مهندسان موسسه «کلتک» (CalTech) توانسته اند حلقه ای پایدار از آن را در فضای باز ایجاد کنند.

این دستاورد جدید علاوه بر تعریف شکل معینی از پلاسما بدون وابستگی به محیط اطراف می تواند در ذخیره سازی انرژی نیز نقش مهمی نقش مهمی ایفا کند.46597BA300000578 5083227 image a 65 1510700685364 محقق ایرانی برای نخستین بار موفق یه ایجاد پلاسما در فضای باز شد اخبار IT

این تیم تحقیقاتی که دکتر «مرتضی قریب» هم در آن مشارکت داشته، آب را با فشار بسیار بالا به درون صفحات کریستالی تزریق کرده اند. که منجر به ایجاد جریانی از ذرات مثبت می شود، این در حالی است که سطح کریستال دارای بار منفی است.

همزمان با یونیزه شدن اتم ها و مولکول های موجود در گاز نزدیک سطح کریستال توسط الکترون ها، پلاسما به صورت یک حلقه درخشان ظاهر می شود.

از  آنجایی که این حلقه تنها چند میکرون ضخامت دارد، بسیار کوچک بوده و تنها از طریق میکروسکوپ قابل مشاهده است.

محققان با تکرار آزمایش در سطح مختلف پی برده اند که هرچه سطح کریستال صاف تر باشد، حلقه پلاسما درخشان تر می شود.

به گفته دکتر قریب این طرح فعلا کاربرد تجای ندارد اما با استفاده از ساختارهای پلاسما و بدون نیاز به ایجاد میدان های مغناطیسی قوی، در آینده نزدیک می توان روش های ذخیره سازی فعلی را بهبود بخشید.

[ad_2] محقق ایرانی برای نخستین بار موفق یه ایجاد پلاسما در فضای باز شد

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *