قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ماهواره GOES-R به فضا پرتاب شد؛ تحولی در پیش بینی های هواشناسی در راه است-اخبار IT

ماهواره GOES-R به فضا پرتاب شد؛ تحولی در پیش بینی های هواشناسی در راه است-اخبار IT

[ad_1]

دیروز بالاخره ناسا ماهواره هواشناسی جدید خود «GOES-R» را با یک فروند موشک «Atlas V» از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب کرد. انتظار می رود این ماهواره تحولی اساسی در علم هواشناسی و پیش بینی های آب و هوایی را سبب شود.

«GOES-R» می تواند بهترین تصاویر زنده از طوفان های فعال و سایر پدیده های آب و هوایی را به ایستگاه های زمینی مخابره کند. طبق ادعای ناسا، این ماهواره مجهز به تجهیزاتی است که تا کنون در هیچ نمونه مشابهی وجود نداشته است. همین تجهیزات کمک می کنند تا «GOES-R» بتواند با سرعتی ۵ برابر بیشتر از هر ماهواره هواشناسی دیگری سطح زمین را اسکن کند.

دانشمندان می توانند با استفاده از تصاویر با کیفیت و متعددی که توسط این ماهواره تهیه و ارسال می شود تغییرات آب و هوا و احتمال بروز پدیده های مختلف را با سرعت و دقت بیشتری شناسایی و پیش بینی کنند. این یعنی احتمال وقوع طوفان، تندباد و گردبادها سریع تر پیش بینی شده و حرکت آن ها با جزئیات بیشتری قابل تخمین خواهد بود.

علاوه بر بررسی زمین، «GOES-R» تجهیزاتی را نیز برای مشاهده فعالیت های سطح خورشید در اختیار دارد. این ماهواره می تواند طوفان های خورشیدی را رصد کند و شدت و گستردگی آن را پیش از رسیدن به زمین تعیین نماید.

[ad_2] ماهواره GOES-R به فضا پرتاب شد؛ تحولی در پیش بینی های هواشناسی در راه است

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *