سه شنبه , 28 ژانویه 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > هدف تکنولوژی پیداکردن انسانیت گمشده است-اخبار IT

هدف تکنولوژی پیداکردن انسانیت گمشده است-اخبار IT

[ad_1]

 هدف تکنولوژی پیداکردن انسانیت گمشده است اخبار IT

تاسال 2021 نرم افزارهای کاربردی زندگی روزمره بشر، بسیارهوشمند تر و قدرتمند تر خواهد شد و به عبارتی برای انجام بسیاری از کارها ، هوش مصنوعی جایگزین بشرخواهد شد.

خیلی افراد هستند که بیکاری‌های فراگیر و جنگ بین انسان و هوش مصنوعی را عاقبت پیشرفت این تکنولوژی می‌دانند. از جمله پروفسور استفان کینگ  اما  پروفسور Manuela Veloso  ، رئیس بخش یادگیری ماشینی دانشگاه  Carnegie Mellon University دید مثبت‌تری دارد و معتقد است زندگی بشر آینده با سیستم‌های هوش مصنوعی به صورت تلفیقی و غیرقابل تفکیک خواهد بود و به عبارتی “هم زیستی مستقل” خواهند داشت.

پروفسور ولوسو، پروژه آزمایش یک ربات سگوی مانند( شبیه یک دوچرخه الکتریکی)متحرک در محوطه آزاد دانشگاه را دردست اقدام دارد که نام آن را “کبات” (Cobot) گذاشته است. این ربات وظیفه اسکورت و همراهی میهمانان و راهنمایی آنان از یک ساختمان به ساختمان دیگر در محیط دانشگاه را دارد و زمانیکه کاری از عهده آن خارج باشد، قابلیت این را دارد که از انسان‌ها کمک بخواهد. این ربات، یک طرح و ایده جدید در حیطه هوش مصنوعی است و هیچ کس نمی‌تواند درک کند که در 5 سال آینده عواقب و نتایج آن چگونه خواهد بود.

گفتگویی با پروفسور ولوسو در مورد ربات‌ها، برنامه یزی ماشینی  و چالش‌های تکنولوژی هوش مصنوعی انجام داده‌ایم که در ادامه خلاصه این مصاحبه را بخوانید.

 

یکی از بزرگ ترین روند هایی که طی 5 سال اخیر بسیار گسترش پیدا کرده است، فرآیند اتوماسیون یا “خودکار سازی” است، به علاوه شاهد ساخت ابزارآلات هوشمند‌تر مانند گوشی‌های موبایل و کامپیوترها نیز بوده ایم.آینده 5 ساله این پروسه را چگونه می بینید؟

به عقیده من تا 5 سال آینده  یک نوع هم زیستی بین انسان‌ها و سیستم‌های هوش مصنوعی پدید خواهد آمد که امیدواریم در خدمت بشر قرار بگیرد.این سیستم‌های هوش مصنوعی شامل نرم افزا‌رهایی خواهد بود که کنترل دنیای دیجیتال را در دست می‌گیرند. به علاوه، سیستم‌هایی که در فضای فیزیکی اطراف ما درحرکت خواهند بود مانند پهباد‌ها،ربات‌ها و خودروهای الکتریکی و سیستم‌هایی که فضای فیزیکی اطراف را پردازش می‌کنند مانند اینترنت اشیا(چیز نت).انسان در دنیای فیزیکی اطراف شاهد سیستم‌های هوشمندتر خواهد بود که این سیستم‌ها صرفا به گوشی موبایل و کامپیوترختم نخواهد شد. این سیستم‌ها در دنیای فیزیکی واقعی اطراف انسان حضور پررنگ خواهند داشت. اطلاعات محیط اطراف را دریافت و پردازش می‌کنند و به انسان کمک خواهند کرد تا از قابلیت‌های محیط اطراف به طور صد در صدی استفاده کند. با گذشت زمان متوجه می‌شویم  که این سیستم‌های هوش مصنوعی چه تاثیری به روی حل مشکلات جامعه انسانی دارند. معضلاتی از قبیل : کنترل ترافیک در شهرهای بزرگ، پیش بینی‌های دقیق و مستدل آب و هوا و کمک به تصمیم گیری انسان ها در امور مختلف.

 

در حال حاضر بعضی از این سیستم‌های هوش مصنوعی به نظر کمی شوم می‌آیند، مثلا وقتی یک الگوریتم  و یا یک ربات تصمیمی می گیرد، شاید نتوانیم درست متوجه شویم که چرا چنین تصمیمی گرفته و به همین دلیل اعتماد کردن کمی مشکل می شود. محققان صنعت تکنولوژی چگونه این مسئله را توجیه می‌کنند؟

یکی از مواردی که من به شخصه به روی آن کارمیکنم این است که این دستگاه‌ها را طوری طراحی کنم که قابلیت ” توضیح دادن” مسائل را داشته باشند.تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده است تا ترتیبی صورت بگیرد که انسان‌ها قادر باشند از این سیستم‌ها سوال بپرسند و آنها جواب مشخص و واضحی به سوال مربوط بدهند. زمانی که کبات، ربات من، کمی دیر به دفتر بازمی گردد، من می‌توام از او بپرسم “چرا دیر کردی؟” و یا ” از چه راهی آمدی؟” و وی به سوال من جواب می‌دهد.

vrg 1229 veloso profile fin.0 هدف تکنولوژی پیداکردن انسانیت گمشده است اخبار IT

به همین دلیل ما به روی این قابلیت به خصوص سرویس‌های هوشمند، تمرکز زیادی داریم. ما می‌خواهیم این سیستم‌ها قادر باشند با انسان ارتباط برقرار کنند و اعتماد انها را جلب کنند زیرا که اعتماد مبنای اصلی هر رابطه ای است. فکر می کنید چرا این سیستم‌ها طی چند سال اخیر انقدر سریع رشد داشته اند؟ چرا 50 سال پیش ، سرعت رشد این تکنولوژی انقدر زیاد نبوده است؟

این حقیقتی است که یک سیستم هوش مصنوعی برای اینکه بداند مثلا یک تلفن همراه چیست ، یا یک لیوان چه وسیله ایی است و یا اینکه آیا شخصی سالم است، باید اطلاعات مربوط به آن را از قبل دریافت کرده باشد. تحقیقاتی که از 50 سال پیش استارت زده شد دقیقا از همین مرحله آگاهی سازی و ورود اطلاعات به این سیستم شروع شد. البته باید عنوان کنیم که طی چند سال گذشته بیشتر این اطلاعات دیجیتالی شدند به طوریکه گویا نسخه‌ایی از کل دنیا در اینترنت وجود دارد. به همین دلیل سیستم‌های هوش مصنوعی امروزی بر پایه داده‌های موجود اطلاعات را تفسیر و پردازش می‌کنند.

 

یکی از بزرگ ترین دستاوردهای بشر در 5 سال گذشته، توسعه تکنولوژی سیستم‌های دستیارهای شخصی همچون Siri و Alexa بوده است، به نظر شما این سرویس‌ها در 5 سال آینده با چه تغییراتی روبرو خواهند شد؟

من خودم یکی از طرفداران آلکسا هستم. یکی در خانه دارم  و آنقدر مکالمات مختلفی می‌توانم با این دستگاه برقرار کنم که باور نکردنی است. اما در ابتدا فقط یک سری سوال پایه مانند ” هوا چطور است” از او میپرسیدم اما الان تبدیل شده است به سوالاتی مانند ” کارهای امروز روی تقویم من چیست؟” . الکسا یاد می گیرد، و این خیلی جالب است که با گذر زمان چقدر می تواند پیشرفت کند.

 

بسیاری معتقدند که خیلی زود تکنولوژی هوش مصنوعی بر انسان ها چیره خواهد شد. آیا نسل بشر با سرنوشتی محتوم روبروست؟

من دید بسیار مثبتی دارم.تکنولوژی توسط انسان خلق شده است. این سیستم‌ها از آسمان نیامده‌اند و یا فضایی‌ها آن را طراحی نکرده‌اند. اینها همه نتیجه پژوهش های انسان‌هاست. سرنوشت این تکنولوژی نیز به مانند تمام ساخته‌های دست بشر، به این بستگی دارد که ما انسان‌ها از آن چگونه استفاده می کنیم. اما نکته مهم این است که باید اولویت بندی در اولویت کا‌های ما قرار گیرد و تمرکزمان را به روی اولویت‌ها قرار دهیم. ربات‌ها و سیستم‌های مشابه برای کمک به بشر تولید شده‌اند و اگر انسان‌ها اجازه دهد، آنها کار خود را به درستی انجام خواهند داد. انسان‌ها باید یاد بگیرند که کارهایی که توسط ربات‌ها و ماشین‌ها قابل انجام هستند را به آنها واگذار کنند و خود به روی موارد دیگر زندگی تمرکز کنند. بهتر کردن روابط انسانی، پیشرفت کردن جامعه، بهبود سازی شرایط طبیعی و کره زمین ، درمان سرطان، ریشه کنی فقر و بسیاری از موارد دیگر که همت و مساعدت انسان‌ها را می‌طلبد. یاری به انسان برای پیدا کردن انسانیت گمشده‌اش، هدف خلق تکنولوژی باید‌ همین باشد.

   منبع: theverge

هوش مصنوعی
Manuela Veloso
گفت وگو
مانوئل ولوسو
هوش مصنوعی در گفت و گو با خانم پروفسور Manuela Veloso
تا 5 سال آینده یک نوع هم زیستی بین انسان‌ها و سیستم‌های هوش مصنوعی پدید خواهد آمد
آی تی ایران
[ad_2] هدف تکنولوژی پیداکردن انسانیت گمشده است

کپی رایت:
منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *